Baghdad, Iraq Climate
Iraq
Pop. 7,216,000 Elev. 41 m / 135 ft
TZ: Asia/Baghdad (UTC+3) ·
Dry and hot, Baghdad sees August highs of 115°F (46°C) and cool February lows of 42°F (6°C). Expect around 11 rainy days annually (7.0 in / 178 mm total). With 297 sunny days per year, it ranks among the sunniest places to live. Nearby lake water reaches 81°F (27°C) in summer.
| Temperature | 46°C (115°F) high | 6°C (42°F) low |
| Feels like | 6°C (42°F) low | |
| Rain | 11 days | 178 mm (7.0 in) /yr |
| Sky | 297 sunny | 9 stormy |
| Wind | 2.1 m/s (4.8 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Baghdad? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Jan, Feb, Nov
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
24
Jan 23
Feb 38
Mar 30
Apr 9
May 1
Jun 5
Jul 1
Aug 0
Sep 2
Oct 21
Nov 45
Dec Humidity (%)
46
Jan 41
Feb 44
Mar 28
Apr 16
May 12
Jun 15
Jul 16
Aug 18
Sep 26
Oct 34
Nov 64
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 18 km Baghdad International Airport / New Al Muthana Air Base (BGW)
Ski resort 405 km پیست اسکی نسار
National park 452 km Cilo ve Sat Dağları Millî Parkı
Mountain peak
(2,350 m) 187 km کچل
Hospital 2 km
Hiking trail 320 km
Interested in Baghdad?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 19°C 67°F | 8°C 46°F | 4 mm 0.2 in | — | 21 |
| February | 18°C 64°F | 6°C 42°F | 9 mm 0.4 in | — | 20 |
| March | 25°C 77°F | 13°C 56°F | 68 mm 2.7 in | — | 16 |
| April | 33°C 91°F | 20°C 67°F | 8 mm 0.3 in | — | 21 |
| May | 40°C 105°F | 26°C 78°F | 7 mm 0.3 in | — | 30 |
| June | 44°C 111°F | 29°C 84°F | 0 mm 0.0 in | — | 30 |
| July | 46°C 115°F | 32°C 89°F | 0 mm 0.0 in | — | 31 |
| August | 46°C 115°F | 32°C 89°F | 0 mm 0.0 in | — | 31 |
| September | 41°C 106°F | 26°C 79°F | 0 mm 0.0 in | — | 30 |
| October | 35°C 96°F | 21°C 69°F | 0 mm 0.0 in | — | 31 |
| November | 28°C 83°F | 14°C 57°F | 17 mm 0.7 in | — | 23 |
| December | 19°C 66°F | 10°C 49°F | 66 mm 2.6 in | — | 13 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 21 | 0 |
| February | 20 | 0 |
| March | 16 | 3 |
| April | 21 | 1 |
| May | 30 | 1 |
| June | 30 | 0 |
| July | 31 | 0 |
| August | 31 | 0 |
| September | 30 | 0 |
| October | 31 | 0 |
| November | 23 | 1 |
| December | 13 | 3 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 11°C 51°F |
| February | 11°C 52°F |
| March | 16°C 60°F |
| April | 20°C 69°F |
| May | 24°C 76°F |
| June | 26°C 79°F |
| July | 27°C 81°F |
| August | 27°C 81°F |
| September | 26°C 79°F |
| October | 23°C 73°F |
| November | 17°C 63°F |
| December | 14°C 57°F |