Al Mahmudiyah, Iraq Climate
Iraq
Pop. 350,000 Elev. 34 m / 112 ft
TZ: Asia/Baghdad (UTC+3) ·
Al Mahmudiyah has a dry climate with scorching summers reaching 115°F (46°C) in August and cool winters averaging 42°F (6°C) in February. Rain falls on about 7 days per year (5.8 in / 146 mm total). With 303 sunny days per year, it ranks among the sunniest places to live. Nearby lake water reaches 83°F (28°C) in summer.
| Temperature | 46°C (115°F) high | 6°C (42°F) low |
| Feels like | 6°C (42°F) low | |
| Rain | 7 days | 146 mm (5.8 in) /yr |
| Sky | 303 sunny | 5 stormy |
| Wind | 2.1 m/s (4.6 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Al Mahmudiyah? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Jan, Feb, Nov
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
24
Jan 22
Feb 37
Mar 28
Apr 9
May 1
Jun 4
Jul 1
Aug 0
Sep 2
Oct 20
Nov 46
Dec Humidity (%)
51
Jan 43
Feb 43
Mar 28
Apr 17
May 13
Jun 16
Jul 17
Aug 19
Sep 27
Oct 34
Nov 65
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 26 km Baghdad International Airport / New Al Muthana Air Base (BGW)
Ski resort 430 km پیست اسکی نسار
National park 483 km Cilo ve Sat Dağları Millî Parkı
Mountain peak
(1,520 m) 195 km قلاقیران
Hospital 2 km مستشفى المحمودية - Mahmoudia Hospital
Hiking trail 351 km
Interested in Al Mahmudiyah?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 19°C 66°F | 7°C 45°F | 7 mm 0.3 in | — | 21 |
| February | 17°C 63°F | 6°C 42°F | 9 mm 0.3 in | — | 22 |
| March | 25°C 77°F | 13°C 56°F | 61 mm 2.4 in | — | 19 |
| April | 33°C 91°F | 20°C 67°F | 7 mm 0.3 in | — | 20 |
| May | 40°C 104°F | 25°C 78°F | 4 mm 0.2 in | — | 30 |
| June | 44°C 111°F | 29°C 84°F | 0 mm 0.0 in | — | 30 |
| July | 46°C 114°F | 31°C 88°F | 0 mm 0.0 in | — | 31 |
| August | 46°C 115°F | 31°C 89°F | 0 mm 0.0 in | — | 31 |
| September | 41°C 106°F | 26°C 78°F | 0 mm 0.0 in | — | 30 |
| October | 35°C 95°F | 20°C 69°F | 0 mm 0.0 in | — | 31 |
| November | 28°C 83°F | 13°C 56°F | 5 mm 0.2 in | — | 23 |
| December | 19°C 66°F | 10°C 50°F | 53 mm 2.1 in | — | 15 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 21 | 0 |
| February | 22 | 0 |
| March | 19 | 3 |
| April | 20 | 0 |
| May | 30 | 0 |
| June | 30 | 0 |
| July | 31 | 0 |
| August | 31 | 0 |
| September | 30 | 0 |
| October | 31 | 0 |
| November | 23 | 0 |
| December | 15 | 2 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 11°C 52°F |
| February | 12°C 53°F |
| March | 17°C 62°F |
| April | 22°C 72°F |
| May | 25°C 77°F |
| June | 27°C 80°F |
| July | 28°C 82°F |
| August | 28°C 83°F |
| September | 27°C 81°F |
| October | 24°C 74°F |
| November | 18°C 64°F |
| December | 14°C 58°F |