Baqubah, Diyala Climate
Iraq
Pop. 152,550 Elev. 48 m / 157 ft
TZ: Asia/Baghdad (UTC+3) ·
Baqubah is largely arid, with scorching summers peaking at 115°F (46°C) in July and cool winters around 42°F (6°C) in February. Precipitation occurs on roughly 14 days per year (8.8 in / 224 mm total). With 296 sunny days per year, it ranks among the sunniest places to live. Nearby lake water reaches 86°F (30°C) in summer.
| Temperature | 46°C (115°F) high | 5°C (42°F) low |
| Feels like | 5°C (42°F) low | |
| Rain | 14 days | 224 mm (8.8 in) /yr |
| Sky | 296 sunny | 9 stormy |
| Wind | 1.8 m/s (4.1 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Baqubah? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Jan, Feb, Nov
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
26
Jan 25
Feb 40
Mar 31
Apr 11
May 1
Jun 6
Jul 1
Aug 0
Sep 2
Oct 22
Nov 48
Dec Humidity (%)
48
Jan 46
Feb 47
Mar 30
Apr 16
May 12
Jun 15
Jul 16
Aug 19
Sep 26
Oct 35
Nov 63
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 64 km Baghdad International Airport / New Al Muthana Air Base (BGW)
Ski resort 359 km پیست اسکی نسار
National park 407 km Cilo ve Sat Dağları Millî Parkı
Mountain peak
(2,490 m) 151 km
Hospital 2 km مستشفى بعقوبة العام
Hiking trail 277 km
Interested in Baqubah?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 19°C 66°F | 8°C 46°F | 6 mm 0.2 in | — | 21 |
| February | 17°C 63°F | 5°C 42°F | 18 mm 0.7 in | — | 21 |
| March | 25°C 76°F | 13°C 55°F | 70 mm 2.8 in | — | 15 |
| April | 32°C 90°F | 19°C 67°F | 11 mm 0.5 in | — | 19 |
| May | 40°C 104°F | 25°C 77°F | 4 mm 0.1 in | — | 30 |
| June | 44°C 111°F | 29°C 84°F | 0 mm 0.0 in | — | 30 |
| July | 46°C 115°F | 32°C 90°F | 0 mm 0.0 in | — | 31 |
| August | 46°C 115°F | 32°C 89°F | 0 mm 0.0 in | — | 31 |
| September | 41°C 106°F | 26°C 79°F | 0 mm 0.0 in | — | 30 |
| October | 35°C 95°F | 20°C 69°F | 0 mm 0.0 in | — | 31 |
| November | 28°C 82°F | 13°C 56°F | 12 mm 0.5 in | — | 24 |
| December | 19°C 65°F | 9°C 49°F | 103 mm 4.1 in | — | 13 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 21 | 0 |
| February | 21 | 0 |
| March | 15 | 3 |
| April | 19 | 1 |
| May | 30 | 0 |
| June | 30 | 0 |
| July | 31 | 0 |
| August | 31 | 0 |
| September | 30 | 0 |
| October | 31 | 0 |
| November | 24 | 1 |
| December | 13 | 4 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 10°C 51°F |
| February | 11°C 51°F |
| March | 15°C 59°F |
| April | 21°C 70°F |
| May | 25°C 78°F |
| June | 28°C 82°F |
| July | 30°C 86°F |
| August | 28°C 83°F |
| September | 27°C 80°F |
| October | 22°C 72°F |
| November | 17°C 62°F |
| December | 13°C 56°F |