Abu Ghurayb, Iraq Climate
Iraq
Pop. 900,000 Elev. 42 m / 138 ft
TZ: Asia/Baghdad (UTC+3) ·
Abu Ghurayb is largely arid, with scorching summers peaking at 115°F (46°C) in August and cool winters around 42°F (6°C) in February. Precipitation occurs on roughly 10 days per year (6.5 in / 164 mm total). With 303 sunny days per year, it ranks among the sunniest places to live. Nearby lake water reaches 81°F (27°C) in summer.
| Temperature | 46°C (115°F) high | 6°C (42°F) low |
| Feels like | 6°C (42°F) low | |
| Rain | 10 days | 164 mm (6.5 in) /yr |
| Sky | 303 sunny | 8 stormy |
| Wind | 2.1 m/s (4.6 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Abu Ghurayb? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Jan, Feb, Nov
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
24
Jan 22
Feb 38
Mar 29
Apr 9
May 1
Jun 5
Jul 1
Aug 0
Sep 2
Oct 21
Nov 44
Dec Humidity (%)
49
Jan 40
Feb 45
Mar 29
Apr 17
May 13
Jun 16
Jul 17
Aug 19
Sep 28
Oct 35
Nov 64
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 6 km Baghdad International Airport / New Al Muthana Air Base (BGW)
Ski resort 465 km پیست اسکی خوشاکو
National park 455 km Cilo ve Sat Dağları Millî Parkı
Mountain peak
(2,490 m) 209 km
Hospital 0 km مستشفى ابو غريب
Hiking trail 322 km
Interested in Abu Ghurayb?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 19°C 66°F | 8°C 46°F | 5 mm 0.2 in | — | 21 |
| February | 18°C 64°F | 6°C 42°F | 8 mm 0.3 in | — | 21 |
| March | 25°C 77°F | 13°C 56°F | 66 mm 2.6 in | — | 17 |
| April | 33°C 91°F | 20°C 67°F | 8 mm 0.3 in | — | 22 |
| May | 40°C 104°F | 25°C 78°F | 6 mm 0.2 in | — | 30 |
| June | 44°C 111°F | 29°C 84°F | 0 mm 0.0 in | — | 30 |
| July | 46°C 114°F | 32°C 89°F | 0 mm 0.0 in | — | 31 |
| August | 46°C 115°F | 32°C 89°F | 0 mm 0.0 in | — | 31 |
| September | 41°C 106°F | 26°C 79°F | 0 mm 0.0 in | — | 30 |
| October | 35°C 95°F | 21°C 69°F | 0 mm 0.0 in | — | 31 |
| November | 28°C 82°F | 14°C 57°F | 9 mm 0.4 in | — | 24 |
| December | 19°C 66°F | 10°C 49°F | 63 mm 2.5 in | — | 15 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 21 | 0 |
| February | 21 | 0 |
| March | 17 | 3 |
| April | 22 | 1 |
| May | 30 | 0 |
| June | 30 | 0 |
| July | 31 | 0 |
| August | 31 | 0 |
| September | 30 | 0 |
| October | 31 | 0 |
| November | 24 | 1 |
| December | 15 | 3 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 11°C 51°F |
| February | 11°C 52°F |
| March | 16°C 60°F |
| April | 20°C 69°F |
| May | 24°C 76°F |
| June | 26°C 79°F |
| July | 27°C 81°F |
| August | 27°C 81°F |
| September | 26°C 79°F |
| October | 23°C 73°F |
| November | 17°C 63°F |
| December | 14°C 57°F |