Hillshaven, South Africa Climate
South Africa
Pop. 3,068 Elev. 1,725 m / 5,660 ft
TZ: Africa/Johannesburg (UTC+2) ·
Hillshaven has mild summers with average highs of 79°F (26°C) in January, and cool winters averaging 38°F (3°C) in June. Rain falls on about 75 days per year (51.8 in / 1315 mm total). The city averages 205 sunny days per year and around 66 thunderstorm days. Nearby lake water reaches 73°F (23°C) in summer.
| Temperature | 26°C (79°F) high | 3°C (38°F) low |
| Feels like | 3°C (38°F) low | |
| Rain | 75 days | 1315 mm (51.8 in) /yr |
| Sky | 205 sunny | 66 stormy |
| Wind | 1.4 m/s (3.1 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Hillshaven? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Apr, May, Jun, Jul, Aug, Sep, Oct
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
51
Jan 63
Feb 51
Mar 48
Apr 18
May 6
Jun 15
Jul 15
Aug 28
Sep 37
Oct 67
Nov 62
Dec Humidity (%)
70
Jan 76
Feb 79
Mar 77
Apr 61
May 52
Jun 55
Jul 38
Aug 42
Sep 53
Oct 75
Nov 77
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 55 km Lanseria International Airport (HLA)
Ski resort 293 km AfriSki
National park 153 km Lichtenburg Game Breeding Station
Hospital 18 km
Hiking trail 37 km Kings Kloof Hiking Trails
Interested in Hillshaven?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 26°C 79°F | 16°C 62°F | 225 mm 8.9 in | — | 16 |
| February | 25°C 77°F | 17°C 62°F | 280 mm 11.0 in | — | 8 |
| March | 24°C 75°F | 15°C 59°F | 169 mm 6.7 in | — | 10 |
| April | 21°C 70°F | 11°C 52°F | 117 mm 4.6 in | — | 13 |
| May | 20°C 68°F | 6°C 42°F | 7 mm 0.3 in | — | 25 |
| June | 18°C 64°F | 3°C 38°F | 3 mm 0.1 in | — | 29 |
| July | 18°C 64°F | 4°C 39°F | 13 mm 0.5 in | — | 25 |
| August | 23°C 73°F | 7°C 44°F | 9 mm 0.3 in | — | 28 |
| September | 25°C 78°F | 11°C 52°F | 37 mm 1.5 in | — | 20 |
| October | 25°C 77°F | 12°C 54°F | 81 mm 3.2 in | — | 18 |
| November | 23°C 73°F | 13°C 56°F | 183 mm 7.2 in | — | 7 |
| December | 24°C 76°F | 15°C 59°F | 192 mm 7.5 in | — | 6 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 16 | 10 |
| February | 8 | 10 |
| March | 10 | 12 |
| April | 13 | 6 |
| May | 25 | 1 |
| June | 29 | 0 |
| July | 25 | 0 |
| August | 28 | 0 |
| September | 20 | 2 |
| October | 18 | 3 |
| November | 7 | 11 |
| December | 6 | 11 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 23°C 73°F |
| February | 22°C 72°F |
| March | 22°C 71°F |
| April | 18°C 65°F |
| May | 15°C 59°F |
| June | 12°C 53°F |
| July | 10°C 51°F |
| August | 10°C 51°F |
| September | 13°C 55°F |
| October | 16°C 61°F |
| November | 19°C 66°F |
| December | 21°C 69°F |