Johannesburg, South Africa Climate
South Africa
Pop. 9,418,183 Elev. 1,767 m / 5,798 ft
TZ: Africa/Johannesburg (UTC+2) ·
Johannesburg has mild summers with average highs of 79°F (26°C) in January, and cool winters averaging 37°F (3°C) in June. Rain falls on about 77 days per year (54.0 in / 1373 mm total). The city averages 200 sunny days per year and around 61 thunderstorm days. Nearby lake water reaches 73°F (23°C) in summer.
| Temperature | 26°C (79°F) high | 3°C (37°F) low |
| Feels like | 3°C (37°F) low | |
| Rain | 77 days | 1373 mm (54.0 in) /yr |
| Sky | 200 sunny | 61 stormy |
| Wind | 1.3 m/s (2.9 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Johannesburg? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Apr, May, Jun, Jul, Aug, Sep, Oct
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
52
Jan 63
Feb 53
Mar 49
Apr 19
May 7
Jun 16
Jul 16
Aug 28
Sep 38
Oct 68
Nov 63
Dec Humidity (%)
72
Jan 77
Feb 79
Mar 78
Apr 62
May 54
Jun 55
Jul 39
Aug 44
Sep 54
Oct 76
Nov 78
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 21 km O.R. Tambo International Airport (JNB)
Ski resort 299 km AfriSki
National park 206 km Marakele National Park
Hospital 2 km Netcare Rand Hospital
Hiking trail 10 km Legae Loop
Interested in Johannesburg?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 26°C 79°F | 16°C 61°F | 252 mm 9.9 in | — | 15 |
| February | 25°C 77°F | 16°C 61°F | 279 mm 11.0 in | — | 8 |
| March | 24°C 75°F | 15°C 59°F | 173 mm 6.8 in | — | 10 |
| April | 21°C 69°F | 11°C 52°F | 128 mm 5.0 in | — | 14 |
| May | 20°C 68°F | 6°C 42°F | 7 mm 0.3 in | — | 24 |
| June | 18°C 64°F | 3°C 37°F | 2 mm 0.1 in | — | 29 |
| July | 18°C 64°F | 4°C 39°F | 10 mm 0.4 in | — | 26 |
| August | 22°C 72°F | 7°C 44°F | 13 mm 0.5 in | — | 27 |
| September | 25°C 77°F | 11°C 52°F | 38 mm 1.5 in | — | 20 |
| October | 25°C 77°F | 12°C 54°F | 83 mm 3.3 in | — | 17 |
| November | 22°C 72°F | 13°C 56°F | 208 mm 8.2 in | — | 5 |
| December | 24°C 76°F | 15°C 58°F | 181 mm 7.1 in | — | 5 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 15 | 10 |
| February | 8 | 7 |
| March | 10 | 11 |
| April | 14 | 5 |
| May | 24 | 1 |
| June | 29 | 0 |
| July | 26 | 0 |
| August | 27 | 0 |
| September | 20 | 2 |
| October | 17 | 3 |
| November | 5 | 10 |
| December | 5 | 12 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 23°C 73°F |
| February | 22°C 72°F |
| March | 22°C 71°F |
| April | 18°C 65°F |
| May | 15°C 59°F |
| June | 12°C 53°F |
| July | 10°C 51°F |
| August | 10°C 51°F |
| September | 13°C 55°F |
| October | 16°C 61°F |
| November | 19°C 66°F |
| December | 21°C 69°F |