Glenharvie, South Africa Climate
South Africa
Pop. 11,763 Elev. 1,683 m / 5,522 ft
TZ: Africa/Johannesburg (UTC+2) ·
Glenharvie has mild summers with average highs of 81°F (27°C) in January, and cool winters averaging 37°F (3°C) in June. Rain falls on about 75 days per year (46.1 in / 1172 mm total). The city averages 214 sunny days per year and around 64 thunderstorm days. Nearby lake water reaches 73°F (23°C) in summer.
| Temperature | 27°C (81°F) high | 3°C (37°F) low |
| Feels like | 29°C (84°F) high | 3°C (37°F) low |
| Rain | 75 days | 1172 mm (46.1 in) /yr |
| Sky | 214 sunny | 64 stormy |
| Wind | 1.5 m/s (3.4 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Glenharvie? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Apr, May, Jun, Jul, Aug, Sep, Oct
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
49
Jan 60
Feb 47
Mar 46
Apr 18
May 6
Jun 15
Jul 16
Aug 28
Sep 34
Oct 63
Nov 57
Dec Humidity (%)
65
Jan 72
Feb 78
Mar 75
Apr 61
May 51
Jun 53
Jul 35
Aug 39
Sep 50
Oct 71
Nov 74
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 60 km Lanseria International Airport (HLA)
Ski resort 291 km AfriSki
National park 148 km Lichtenburg Game Breeding Station
Hospital 16 km Fochville Hospital
Hiking trail 40 km
Interested in Glenharvie?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 27°C 81°F | 17°C 63°F | 166 mm 6.5 in | — | 16 |
| February | 26°C 79°F | 17°C 63°F | 256 mm 10.1 in | — | 9 |
| March | 25°C 77°F | 15°C 60°F | 155 mm 6.1 in | — | 13 |
| April | 22°C 71°F | 11°C 52°F | 99 mm 3.9 in | — | 14 |
| May | 21°C 70°F | 5°C 42°F | 9 mm 0.3 in | — | 24 |
| June | 19°C 65°F | 3°C 37°F | 5 mm 0.2 in | — | 28 |
| July | 19°C 66°F | 4°C 38°F | 11 mm 0.4 in | — | 26 |
| August | 24°C 75°F | 7°C 44°F | 7 mm 0.3 in | — | 27 |
| September | 26°C 79°F | 12°C 53°F | 40 mm 1.6 in | — | 20 |
| October | 26°C 79°F | 13°C 55°F | 85 mm 3.3 in | — | 19 |
| November | 24°C 75°F | 14°C 57°F | 160 mm 6.3 in | — | 7 |
| December | 25°C 78°F | 16°C 60°F | 180 mm 7.1 in | — | 11 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 16 | 9 |
| February | 9 | 10 |
| March | 13 | 12 |
| April | 14 | 4 |
| May | 24 | 1 |
| June | 28 | 0 |
| July | 26 | 0 |
| August | 27 | 0 |
| September | 20 | 4 |
| October | 19 | 5 |
| November | 7 | 8 |
| December | 11 | 11 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 23°C 73°F |
| February | 22°C 72°F |
| March | 22°C 71°F |
| April | 18°C 65°F |
| May | 15°C 59°F |
| June | 12°C 53°F |
| July | 10°C 51°F |
| August | 10°C 51°F |
| September | 13°C 55°F |
| October | 16°C 61°F |
| November | 19°C 66°F |
| December | 21°C 69°F |