Guemar, El Oued Climate
Algeria
Pop. 48,413 Elev. 65 m / 213 ft
TZ: Africa/Algiers (UTC+1) ·
Guemar has a dry climate with scorching summers reaching 107°F (42°C) in July and cool winters averaging 45°F (7°C) in January. Rain falls on about 5 days per year (2.7 in / 69 mm total). With 294 sunny days per year, it ranks among the sunniest places to live. Nearby lake water reaches 88°F (31°C) in summer.
| Temperature | 41°C (107°F) high | 7°C (45°F) low |
| Feels like | 29°C (85°F) high | 7°C (44°F) low |
| Rain | 5 days | 69 mm (2.7 in) /yr |
| Sky | 294 sunny | 3 stormy |
| Wind | 1.8 m/s (4.0 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Guemar? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Jan, Mar, Apr, Oct, Nov
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
25
Jan 27
Feb 25
Mar 23
Apr 31
May 7
Jun 6
Jul 12
Aug 17
Sep 26
Oct 19
Nov 42
Dec Humidity (%)
50
Jan 57
Feb 36
Mar 34
Apr 32
May 24
Jun 22
Jul 26
Aug 37
Sep 43
Oct 45
Nov 71
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 3 km Guemar Airport - مطار قمار بالوادي (ELU)
Ski resort 969 km Val d'Ese
National park 245 km Parc National de Belezma
Mountain peak
(1,820 m) 167 km Ikhf Ichmarzou
Hospital 2 km hôpital guemar
Interested in Guemar?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 18°C 65°F | 7°C 45°F | 2 mm 0.1 in | — | 23 |
| February | 19°C 66°F | 8°C 47°F | 8 mm 0.3 in | — | 20 |
| March | 25°C 78°F | 14°C 57°F | 4 mm 0.2 in | — | 24 |
| April | 28°C 83°F | 16°C 60°F | 4 mm 0.1 in | — | 26 |
| May | 33°C 91°F | 21°C 69°F | 8 mm 0.3 in | — | 20 |
| June | 38°C 101°F | 26°C 79°F | 0 mm 0.0 in | — | 30 |
| July | 41°C 107°F | 29°C 84°F | 0 mm 0.0 in | — | 30 |
| August | 40°C 104°F | 28°C 82°F | 1 mm 0.0 in | — | 30 |
| September | 35°C 96°F | 24°C 76°F | 8 mm 0.3 in | — | 25 |
| October | 30°C 85°F | 19°C 66°F | 1 mm 0.0 in | — | 23 |
| November | 22°C 72°F | 12°C 53°F | 5 mm 0.2 in | — | 26 |
| December | 17°C 62°F | 9°C 48°F | 30 mm 1.2 in | — | 17 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 23 | 0 |
| February | 20 | 0 |
| March | 24 | 0 |
| April | 26 | 0 |
| May | 20 | 0 |
| June | 30 | 0 |
| July | 30 | 0 |
| August | 30 | 0 |
| September | 25 | 1 |
| October | 23 | 0 |
| November | 26 | 0 |
| December | 17 | 2 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 12°C 54°F |
| February | 13°C 56°F |
| March | 17°C 62°F |
| April | 20°C 69°F |
| May | 25°C 77°F |
| June | 29°C 84°F |
| July | 31°C 88°F |
| August | 31°C 87°F |
| September | 29°C 84°F |
| October | 24°C 76°F |
| November | 19°C 66°F |
| December | 13°C 56°F |