Debila, El Oued Climate
Algeria
Pop. 36,834 Elev. 52 m / 171 ft
TZ: Africa/Algiers (UTC+1) ·
Dry and hot, Debila sees July highs of 106°F (41°C) and cool January lows of 45°F (7°C). Expect around 5 rainy days annually (2.8 in / 71 mm total). With 290 sunny days per year, it ranks among the sunniest places to live. Nearby lake water reaches 88°F (31°C) in summer.
| Temperature | 41°C (106°F) high | 7°C (45°F) low |
| Feels like | 30°C (85°F) high | 7°C (44°F) low |
| Rain | 5 days | 71 mm (2.8 in) /yr |
| Sky | 290 sunny | 3 stormy |
| Wind | 1.9 m/s (4.2 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Debila? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Jan, Mar, Apr, Oct, Nov
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
25
Jan 27
Feb 25
Mar 23
Apr 30
May 6
Jun 6
Jul 11
Aug 17
Sep 25
Oct 19
Nov 41
Dec Humidity (%)
50
Jan 60
Feb 36
Mar 34
Apr 33
May 25
Jun 23
Jul 27
Aug 37
Sep 43
Oct 45
Nov 71
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 16 km Guemar Airport - مطار قمار بالوادي (ELU)
Ski resort 962 km Val d'Ese
National park 204 km الحديقة الوطنية جبيل
Mountain peak
(1,820 m) 164 km Ikhf Ichmarzou
Hospital 8 km عيادة صحية
Interested in Debila?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 18°C 65°F | 7°C 45°F | 1 mm 0.0 in | — | 22 |
| February | 19°C 66°F | 8°C 47°F | 14 mm 0.6 in | — | 19 |
| March | 25°C 78°F | 14°C 57°F | 3 mm 0.1 in | — | 24 |
| April | 28°C 83°F | 16°C 60°F | 2 mm 0.1 in | — | 26 |
| May | 32°C 90°F | 20°C 69°F | 9 mm 0.3 in | — | 19 |
| June | 38°C 101°F | 26°C 78°F | 0 mm 0.0 in | — | 29 |
| July | 41°C 106°F | 29°C 84°F | 0 mm 0.0 in | — | 30 |
| August | 40°C 104°F | 28°C 82°F | 0 mm 0.0 in | — | 29 |
| September | 35°C 96°F | 24°C 76°F | 5 mm 0.2 in | — | 26 |
| October | 30°C 85°F | 19°C 66°F | 2 mm 0.1 in | — | 23 |
| November | 22°C 72°F | 12°C 53°F | 5 mm 0.2 in | — | 26 |
| December | 17°C 63°F | 9°C 48°F | 30 mm 1.2 in | — | 17 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 22 | 0 |
| February | 19 | 0 |
| March | 24 | 0 |
| April | 26 | 0 |
| May | 19 | 0 |
| June | 29 | 0 |
| July | 30 | 0 |
| August | 29 | 0 |
| September | 26 | 1 |
| October | 23 | 0 |
| November | 26 | 0 |
| December | 17 | 2 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 12°C 54°F |
| February | 13°C 56°F |
| March | 17°C 62°F |
| April | 20°C 69°F |
| May | 25°C 77°F |
| June | 29°C 84°F |
| July | 31°C 88°F |
| August | 31°C 87°F |
| September | 29°C 84°F |
| October | 24°C 76°F |
| November | 19°C 66°F |
| December | 13°C 56°F |