Ibadan, Oyo State Climate
Nigeria
Pop. 3,649,000 Elev. 181 m / 594 ft
TZ: Africa/Lagos (UTC+1) ·
Temperatures in Ibadan remain hot year-round, from 72°F (22°C) in August to 97°F (36°C) in February. Humidity pushes the summer feels-like temperature to around 129°F (54°C). Precipitation occurs on roughly 72 days per year (47.9 in / 1217 mm total). The city averages 13 sunny days per year and around 63 thunderstorm days. Nearby lake water reaches 83°F (29°C) in summer.
| Temperature | 36°C (97°F) high | 22°C (72°F) low |
| Feels like | 54°C (129°F) high | 22°C (72°F) low |
| Rain | 72 days | 1217 mm (47.9 in) /yr |
| Sky | 13 sunny | 63 stormy |
| Wind | 1.6 m/s (3.6 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Ibadan? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
55
Jan 65
Feb 85
Mar 87
Apr 75
May 81
Jun 88
Jul 90
Aug 87
Sep 83
Oct 65
Nov 69
Dec Humidity (%)
60
Jan 68
Feb 77
Mar 81
Apr 85
May 87
Jun 87
Jul 87
Aug 87
Sep 86
Oct 81
Nov 76
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 8 km Ibadan Airport (IBA)
National park 188 km Okomu National Park
Mountain peak
(1,935 m) 685 km
Hospital 0 km Alafara Aderogba Health Centre
Interested in Ibadan?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 35°C 95°F | 24°C 74°F | 2 mm 0.1 in | — | 8 |
| February | 36°C 97°F | 25°C 77°F | 28 mm 1.1 in | — | 4 |
| March | 35°C 95°F | 25°C 77°F | 68 mm 2.7 in | — | 0 |
| April | 33°C 91°F | 24°C 76°F | 73 mm 2.9 in | — | 0 |
| May | 31°C 88°F | 24°C 75°F | 167 mm 6.6 in | — | 1 |
| June | 30°C 86°F | 23°C 74°F | 217 mm 8.5 in | — | 0 |
| July | 28°C 82°F | 23°C 73°F | 160 mm 6.3 in | — | 0 |
| August | 28°C 82°F | 22°C 72°F | 171 mm 6.7 in | — | 0 |
| September | 29°C 84°F | 23°C 73°F | 154 mm 6.1 in | — | 0 |
| October | 30°C 86°F | 23°C 73°F | 135 mm 5.3 in | — | 0 |
| November | 32°C 90°F | 24°C 75°F | 27 mm 1.1 in | — | 0 |
| December | 34°C 93°F | 25°C 77°F | 16 mm 0.6 in | — | 0 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 8 | 0 |
| February | 4 | 2 |
| March | 0 | 2 |
| April | 0 | 4 |
| May | 1 | 8 |
| June | 0 | 18 |
| July | 0 | 9 |
| August | 0 | 3 |
| September | 0 | 10 |
| October | 0 | 6 |
| November | 0 | 1 |
| December | 0 | 0 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 28°C 82°F |
| February | 29°C 83°F |
| March | 29°C 83°F |
| April | 28°C 83°F |
| May | 28°C 83°F |
| June | 27°C 81°F |
| July | 26°C 78°F |
| August | 25°C 77°F |
| September | 26°C 78°F |
| October | 27°C 80°F |
| November | 28°C 82°F |
| December | 28°C 82°F |