Apomu, Osun State Climate
Nigeria
Pop. 71,656 Elev. 193 m / 633 ft
TZ: Africa/Lagos (UTC+1) ·
Apomu stays hot throughout the year, with January highs averaging 95°F (35°C) and August lows of 73°F (23°C). Humidity pushes the summer feels-like temperature to around 127°F (53°C). Expect around 96 rainy days annually (55.7 in / 1416 mm total). The city averages 8 sunny days per year and around 82 thunderstorm days. Nearby lake water reaches 83°F (29°C) in summer.
| Temperature | 35°C (95°F) high | 23°C (73°F) low |
| Feels like | 53°C (127°F) high | 23°C (73°F) low |
| Rain | 96 days | 1416 mm (55.7 in) /yr |
| Sky | 8 sunny | 82 stormy |
| Wind | 1.5 m/s (3.4 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Apomu? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Oct
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
60
Jan 69
Feb 86
Mar 87
Apr 77
May 82
Jun 88
Jul 90
Aug 87
Sep 83
Oct 68
Nov 72
Dec Humidity (%)
64
Jan 74
Feb 80
Mar 84
Apr 87
May 89
Jun 89
Jul 89
Aug 88
Sep 87
Oct 85
Nov 81
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 23 km Ibadan Airport (IBA)
National park 163 km Okomu National Park
Mountain peak
(1,759 m) 607 km Shere Hills (Jos Plateau Highest Point)
Hospital 24 km Medical Center
Interested in Apomu?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 35°C 95°F | 24°C 75°F | 7 mm 0.3 in | — | 5 |
| February | 35°C 95°F | 25°C 77°F | 41 mm 1.6 in | — | 2 |
| March | 34°C 93°F | 25°C 77°F | 80 mm 3.1 in | — | 0 |
| April | 32°C 90°F | 24°C 76°F | 90 mm 3.5 in | — | 0 |
| May | 31°C 87°F | 24°C 75°F | 218 mm 8.6 in | — | 1 |
| June | 30°C 85°F | 23°C 74°F | 229 mm 9.0 in | — | 0 |
| July | 28°C 82°F | 23°C 73°F | 166 mm 6.5 in | — | 0 |
| August | 28°C 82°F | 23°C 73°F | 164 mm 6.5 in | — | 0 |
| September | 29°C 84°F | 23°C 73°F | 186 mm 7.3 in | — | 0 |
| October | 30°C 86°F | 23°C 73°F | 153 mm 6.0 in | — | 0 |
| November | 32°C 89°F | 24°C 75°F | 50 mm 1.9 in | — | 0 |
| December | 33°C 91°F | 25°C 77°F | 33 mm 1.3 in | — | 0 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 5 | 0 |
| February | 2 | 2 |
| March | 0 | 2 |
| April | 0 | 6 |
| May | 1 | 16 |
| June | 0 | 20 |
| July | 0 | 10 |
| August | 0 | 4 |
| September | 0 | 13 |
| October | 0 | 7 |
| November | 0 | 2 |
| December | 0 | 0 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 28°C 82°F |
| February | 29°C 83°F |
| March | 29°C 83°F |
| April | 28°C 83°F |
| May | 28°C 83°F |
| June | 27°C 81°F |
| July | 26°C 78°F |
| August | 25°C 77°F |
| September | 26°C 78°F |
| October | 27°C 80°F |
| November | 28°C 82°F |
| December | 28°C 82°F |