Felling, England Climate
United Kingdom
Pop. 34,355 Elev. 42 m / 138 ft
TZ: Europe/London (UTC+1) ·
Felling has a dry climate with warm summers reaching 70°F (21°C) in August and cool winters averaging 35°F (2°C) in January. Rain falls on about 45 days per year (24.9 in / 632 mm total), with 3 in (70 mm) of annual snowfall. Overcast skies are common, with only 62 sunny days per year. Ocean water temperatures reach 61°F (16°C) in summer.
| Temperature | 21°C (70°F) high | 1°C (35°F) low |
| Feels like | -1°C (29°F) low | |
| Rain | 45 days | 632 mm (24.9 in) /yr |
| Snow | 0 days | 70 mm (2.8 in) /yr |
| Sky | 62 sunny | 6 stormy |
| Wind | 2.1 m/s (4.7 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Felling? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: May, Jun, Aug
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
59
Jan 72
Feb 63
Mar 57
Apr 52
May 65
Jun 69
Jul 59
Aug 64
Sep 71
Oct 77
Nov 74
Dec Humidity (%)
82
Jan 80
Feb 77
Mar 71
Apr 69
May 67
Jun 77
Jul 68
Aug 76
Sep 81
Oct 83
Nov 83
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 13 km Newcastle International Airport (NCL)
Ski resort 146 km
National park 42 km
Hospital 2 km Queen Elizabeth Hospital
Hiking trail 2 km The Angel's Way
Interested in Felling?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 6°C 43°F | 1°C 35°F | 51 mm 2.0 in | 54 mm2.1 in | 9 |
| February | 8°C 46°F | 4°C 39°F | 26 mm 1.0 in | 9 mm0.3 in | 5 |
| March | 11°C 52°F | 4°C 40°F | 21 mm 0.8 in | 0 mm0.0 in | 7 |
| April | 14°C 58°F | 6°C 42°F | 7 mm 0.3 in | — | 10 |
| May | 16°C 61°F | 8°C 47°F | 33 mm 1.3 in | — | 8 |
| June | 20°C 68°F | 12°C 54°F | 49 mm 1.9 in | — | 2 |
| July | 20°C 69°F | 14°C 56°F | 79 mm 3.1 in | — | 2 |
| August | 21°C 70°F | 14°C 56°F | 32 mm 1.3 in | — | 7 |
| September | 17°C 63°F | 10°C 51°F | 79 mm 3.1 in | — | 4 |
| October | 14°C 57°F | 9°C 48°F | 66 mm 2.6 in | — | 3 |
| November | 10°C 50°F | 6°C 43°F | 110 mm 4.3 in | 7 mm0.3 in | 1 |
| December | 9°C 48°F | 6°C 42°F | 80 mm 3.1 in | — | 4 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 9 | 1 |
| February | 5 | 0 |
| March | 7 | 0 |
| April | 10 | 0 |
| May | 8 | 0 |
| June | 2 | 1 |
| July | 2 | 3 |
| August | 7 | 0 |
| September | 4 | 1 |
| October | 3 | 0 |
| November | 1 | 0 |
| December | 4 | 0 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Ocean Avg High |
|---|---|
| January | 8°C 47°F |
| February | 7°C 44°F |
| March | 7°C 45°F |
| April | 9°C 48°F |
| May | 11°C 52°F |
| June | 14°C 57°F |
| July | 16°C 60°F |
| August | 16°C 61°F |
| September | 14°C 57°F |
| October | 13°C 55°F |
| November | 11°C 52°F |
| December | 10°C 50°F |