Evaton, South Africa Climate
South Africa
Pop. 725,468 Elev. 1,513 m / 4,964 ft
TZ: Africa/Johannesburg (UTC+2) ·
Evaton has mild summers with average highs of 81°F (27°C) in January, and cool winters averaging 38°F (3°C) in June. Rain falls on about 75 days per year (47.9 in / 1217 mm total). The city averages 210 sunny days per year and around 62 thunderstorm days. Nearby lake water reaches 73°F (23°C) in summer.
| Temperature | 27°C (81°F) high | 3°C (38°F) low |
| Feels like | 29°C (84°F) high | 3°C (38°F) low |
| Rain | 75 days | 1217 mm (47.9 in) /yr |
| Sky | 210 sunny | 62 stormy |
| Wind | 1.5 m/s (3.3 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Evaton? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Apr, May, Jun, Jul, Aug, Sep, Oct
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
50
Jan 60
Feb 49
Mar 46
Apr 18
May 7
Jun 15
Jul 17
Aug 30
Sep 35
Oct 64
Nov 58
Dec Humidity (%)
66
Jan 73
Feb 77
Mar 75
Apr 60
May 51
Jun 52
Jul 35
Aug 40
Sep 52
Oct 73
Nov 75
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 60 km O.R. Tambo International Airport (JNB)
Ski resort 269 km AfriSki
National park 175 km Lichtenburg Game Breeding Station
Hospital 5 km
Hiking trail 31 km Tswana Loop
Interested in Evaton?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 27°C 81°F | 17°C 62°F | 187 mm 7.4 in | — | 16 |
| February | 26°C 79°F | 17°C 63°F | 248 mm 9.8 in | — | 9 |
| March | 25°C 76°F | 15°C 59°F | 150 mm 5.9 in | — | 11 |
| April | 21°C 70°F | 11°C 52°F | 119 mm 4.7 in | — | 14 |
| May | 21°C 69°F | 6°C 42°F | 7 mm 0.3 in | — | 25 |
| June | 18°C 65°F | 3°C 38°F | 4 mm 0.1 in | — | 28 |
| July | 19°C 66°F | 4°C 39°F | 11 mm 0.4 in | — | 24 |
| August | 23°C 74°F | 7°C 45°F | 10 mm 0.4 in | — | 27 |
| September | 26°C 79°F | 12°C 53°F | 52 mm 2.0 in | — | 20 |
| October | 26°C 78°F | 13°C 55°F | 90 mm 3.6 in | — | 18 |
| November | 23°C 74°F | 14°C 56°F | 163 mm 6.4 in | — | 7 |
| December | 25°C 77°F | 15°C 59°F | 176 mm 6.9 in | — | 11 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 16 | 9 |
| February | 9 | 10 |
| March | 11 | 9 |
| April | 14 | 6 |
| May | 25 | 1 |
| June | 28 | 0 |
| July | 24 | 0 |
| August | 27 | 0 |
| September | 20 | 3 |
| October | 18 | 5 |
| November | 7 | 8 |
| December | 11 | 11 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 23°C 73°F |
| February | 22°C 72°F |
| March | 22°C 71°F |
| April | 18°C 65°F |
| May | 15°C 59°F |
| June | 12°C 53°F |
| July | 10°C 51°F |
| August | 10°C 51°F |
| September | 13°C 55°F |
| October | 16°C 61°F |
| November | 19°C 66°F |
| December | 21°C 69°F |