Diepsloot, South Africa Climate
South Africa
Pop. 350,000 Elev. 1,410 m / 4,626 ft
TZ: Africa/Johannesburg (UTC+2) ·
Diepsloot sees mild summers peaking at 80°F (27°C) in January, and cool winters that bottom out around 38°F (3°C) in June. Precipitation occurs on roughly 60 days per year (50.6 in / 1285 mm total). The city averages 207 sunny days per year and around 48 thunderstorm days. Nearby lake water reaches 73°F (23°C) in summer.
| Temperature | 27°C (80°F) high | 4°C (38°F) low |
| Feels like | 4°C (38°F) low | |
| Rain | 60 days | 1285 mm (50.6 in) /yr |
| Sky | 207 sunny | 48 stormy |
| Wind | 1.0 m/s (2.3 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Diepsloot? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Mar, Apr, May, Jun, Jul, Aug, Sep, Oct
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
50
Jan 62
Feb 51
Mar 49
Apr 18
May 6
Jun 14
Jul 13
Aug 27
Sep 39
Oct 68
Nov 63
Dec Humidity (%)
70
Jan 75
Feb 79
Mar 77
Apr 62
May 52
Jun 52
Jul 38
Aug 43
Sep 51
Oct 75
Nov 77
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 8 km Lanseria International Airport (HLA)
Ski resort 328 km AfriSki
National park 177 km Marakele National Park
Hospital 8 km Clinic 73
Hiking trail 18 km
Interested in Diepsloot?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 27°C 80°F | 17°C 62°F | 237 mm 9.3 in | — | 16 |
| February | 26°C 78°F | 17°C 63°F | 314 mm 12.4 in | — | 8 |
| March | 25°C 76°F | 16°C 60°F | 131 mm 5.2 in | — | 10 |
| April | 21°C 70°F | 12°C 54°F | 125 mm 4.9 in | — | 14 |
| May | 21°C 69°F | 6°C 43°F | 7 mm 0.3 in | — | 24 |
| June | 19°C 65°F | 4°C 38°F | 2 mm 0.1 in | — | 29 |
| July | 18°C 65°F | 5°C 41°F | 7 mm 0.3 in | — | 29 |
| August | 23°C 73°F | 8°C 46°F | 9 mm 0.3 in | — | 28 |
| September | 26°C 79°F | 12°C 53°F | 28 mm 1.1 in | — | 20 |
| October | 26°C 78°F | 13°C 55°F | 62 mm 2.5 in | — | 18 |
| November | 23°C 73°F | 14°C 57°F | 197 mm 7.7 in | — | 6 |
| December | 25°C 76°F | 15°C 60°F | 166 mm 6.5 in | — | 5 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 16 | 10 |
| February | 8 | 7 |
| March | 10 | 8 |
| April | 14 | 2 |
| May | 24 | 1 |
| June | 29 | 0 |
| July | 29 | 0 |
| August | 28 | 0 |
| September | 20 | 1 |
| October | 18 | 3 |
| November | 6 | 6 |
| December | 5 | 10 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 23°C 73°F |
| February | 22°C 72°F |
| March | 22°C 71°F |
| April | 18°C 65°F |
| May | 15°C 59°F |
| June | 12°C 53°F |
| July | 10°C 51°F |
| August | 10°C 51°F |
| September | 13°C 55°F |
| October | 16°C 61°F |
| November | 19°C 66°F |
| December | 21°C 69°F |