Daraw, Aswan Climate
Egypt
Pop. 61,790 Elev. 96 m / 315 ft
TZ: Africa/Cairo (UTC+2) ·
Daraw has a dry climate with scorching summers reaching 106°F (41°C) in August and mild winters averaging 54°F (12°C) in February. Rain falls on about 0 days per year (0.0 in / 0 mm total). With 327 sunny days per year, it ranks among the sunniest places to live. Nearby lake water reaches 83°F (28°C) in summer.
| Temperature | 41°C (106°F) high | 12°C (54°F) low |
| Feels like | 12°C (54°F) low | |
| Rain | 0 days | 0 mm (0.0 in) /yr |
| Sky | 327 sunny | 0 stormy |
| Wind | 2.9 m/s (6.5 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Daraw? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Jan, Feb, Mar, Dec
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
21
Jan 38
Feb 7
Mar 10
Apr 1
May 2
Jun 1
Jul 12
Aug 1
Sep 1
Oct 13
Nov 25
Dec Humidity (%)
37
Jan 29
Feb 25
Mar 18
Apr 17
May 18
Jun 18
Jul 22
Aug 25
Sep 26
Oct 31
Nov 37
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 51 km Aswan International Airport (ASW)
Ski resort 1,094 km Zaarour Club
National park 401 km محمية رأس محمد
Mountain peak
(1,505 m) 175 km جبل نقرص
Hospital 35 km مستشفى امراض الصدر
Hiking trail 473 km Hiking in Sinai
Interested in Daraw?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 26°C 79°F | 14°C 57°F | 0 mm 0.0 in | — | 23 |
| February | 24°C 76°F | 12°C 54°F | 0 mm 0.0 in | — | 15 |
| March | 31°C 87°F | 17°C 62°F | 0 mm 0.0 in | — | 30 |
| April | 35°C 96°F | 21°C 70°F | 0 mm 0.0 in | — | 27 |
| May | 38°C 100°F | 24°C 75°F | 0 mm 0.0 in | — | 31 |
| June | 39°C 103°F | 27°C 80°F | 0 mm 0.0 in | — | 30 |
| July | 41°C 106°F | 29°C 84°F | 0 mm 0.0 in | — | 31 |
| August | 41°C 106°F | 30°C 87°F | 0 mm 0.0 in | — | 30 |
| September | 38°C 100°F | 27°C 80°F | 0 mm 0.0 in | — | 30 |
| October | 36°C 97°F | 24°C 75°F | 0 mm 0.0 in | — | 31 |
| November | 32°C 90°F | 20°C 69°F | 0 mm 0.0 in | — | 27 |
| December | 25°C 77°F | 14°C 58°F | 0 mm 0.0 in | — | 22 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 23 | 0 |
| February | 15 | 0 |
| March | 30 | 0 |
| April | 27 | 0 |
| May | 31 | 0 |
| June | 30 | 0 |
| July | 31 | 0 |
| August | 30 | 0 |
| September | 30 | 0 |
| October | 31 | 0 |
| November | 27 | 0 |
| December | 22 | 0 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 16°C 60°F |
| February | 15°C 60°F |
| March | 17°C 62°F |
| April | 21°C 70°F |
| May | 24°C 75°F |
| June | 25°C 77°F |
| July | 28°C 83°F |
| August | 28°C 82°F |
| September | 26°C 78°F |
| October | 24°C 76°F |
| November | 22°C 71°F |
| December | 18°C 64°F |