Chikwawa, Southern Region Climate
Malawi
Pop. 6,987 Elev. 106 m / 348 ft
TZ: Africa/Blantyre (UTC+2) ·
Chikwawa sees warm summers peaking at 92°F (33°C) in October, and mild winters that bottom out around 58°F (14°C) in August. Humidity pushes the summer feels-like temperature to around 106°F (41°C). Precipitation occurs on roughly 70 days per year (52.5 in / 1332 mm total). The city averages 173 sunny days per year and around 55 thunderstorm days. Nearby lake water reaches 85°F (29°C) in summer.
| Temperature | 33°C (92°F) high | 15°C (58°F) low |
| Feels like | 41°C (106°F) high | 15°C (58°F) low |
| Rain | 70 days | 1332 mm (52.5 in) /yr |
| Sky | 173 sunny | 55 stormy |
| Wind | 1.4 m/s (3.1 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Chikwawa? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Apr, May, Jun, Jul, Aug
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
88
Jan 82
Feb 52
Mar 47
Apr 45
May 27
Jun 34
Jul 13
Aug 15
Sep 21
Oct 64
Nov 79
Dec Humidity (%)
75
Jan 81
Feb 80
Mar 79
Apr 81
May 72
Jun 70
Jul 57
Aug 53
Sep 50
Oct 65
Nov 80
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 43 km Chileka International Airport (BLZ)
Ski resort 1,551 km AfriSki
National park 16 km Nyala Park
Hospital 2 km Chikwawa District Hospital
Interested in Chikwawa?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 32°C 89°F | 24°C 74°F | 328 mm 12.9 in | — | 0 |
| February | 30°C 87°F | 23°C 73°F | 181 mm 7.1 in | — | 1 |
| March | 30°C 85°F | 22°C 71°F | 215 mm 8.5 in | — | 13 |
| April | 29°C 85°F | 22°C 71°F | 66 mm 2.6 in | — | 12 |
| May | 26°C 79°F | 18°C 65°F | 59 mm 2.3 in | — | 13 |
| June | 27°C 80°F | 16°C 61°F | 11 mm 0.5 in | — | 23 |
| July | 25°C 77°F | 15°C 59°F | 17 mm 0.7 in | — | 18 |
| August | 29°C 83°F | 15°C 58°F | 3 mm 0.1 in | — | 28 |
| September | 33°C 91°F | 19°C 67°F | 4 mm 0.1 in | — | 29 |
| October | 33°C 92°F | 21°C 70°F | 4 mm 0.2 in | — | 24 |
| November | 32°C 89°F | 23°C 73°F | 89 mm 3.5 in | — | 8 |
| December | 30°C 86°F | 23°C 73°F | 355 mm 14.0 in | — | 4 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 0 | 16 |
| February | 1 | 11 |
| March | 13 | 3 |
| April | 12 | 4 |
| May | 13 | 1 |
| June | 23 | 0 |
| July | 18 | 0 |
| August | 28 | 0 |
| September | 29 | 0 |
| October | 24 | 0 |
| November | 8 | 2 |
| December | 4 | 18 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 29°C 85°F |
| February | 29°C 84°F |
| March | 27°C 80°F |
| April | 26°C 79°F |
| May | 23°C 73°F |
| June | 22°C 71°F |
| July | 20°C 69°F |
| August | 22°C 71°F |
| September | 25°C 76°F |
| October | 25°C 77°F |
| November | 27°C 80°F |
| December | 28°C 82°F |