Blantyre, Southern Region Climate
Malawi
Pop. 902,588 Elev. 1,041 m / 3,416 ft
TZ: Africa/Blantyre (UTC+2) ·
Blantyre sees warm summers peaking at 86°F (30°C) in October, and mild winters that bottom out around 54°F (12°C) in August. Precipitation occurs on roughly 95 days per year (62.8 in / 1596 mm total). The city averages 135 sunny days per year and around 81 thunderstorm days. Nearby lake water reaches 80°F (27°C) in summer.
| Temperature | 30°C (86°F) high | 12°C (54°F) low |
| Feels like | 32°C (90°F) high | 12°C (54°F) low |
| Rain | 95 days | 1596 mm (62.8 in) /yr |
| Sky | 135 sunny | 81 stormy |
| Wind | 1.2 m/s (2.6 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Blantyre? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Apr, May, Jun, Jul, Aug, Sep, Oct, Nov
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
90
Jan 84
Feb 63
Mar 55
Apr 54
May 37
Jun 42
Jul 20
Aug 19
Sep 26
Oct 67
Nov 83
Dec Humidity (%)
80
Jan 84
Feb 82
Mar 84
Apr 85
May 76
Jun 74
Jul 59
Aug 54
Sep 54
Oct 70
Nov 82
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 13 km Chileka International Airport (BLZ)
Ski resort 1,586 km AfriSki
National park 45 km Nyala Park
Hospital 0 km Shifa Hospital
Interested in Blantyre?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 28°C 83°F | 21°C 70°F | 364 mm 14.3 in | — | 0 |
| February | 28°C 82°F | 21°C 69°F | 249 mm 9.8 in | — | 0 |
| March | 27°C 81°F | 20°C 67°F | 213 mm 8.4 in | — | 6 |
| April | 27°C 80°F | 19°C 66°F | 124 mm 4.9 in | — | 6 |
| May | 24°C 75°F | 16°C 61°F | 58 mm 2.3 in | — | 10 |
| June | 24°C 75°F | 14°C 57°F | 16 mm 0.6 in | — | 16 |
| July | 22°C 72°F | 12°C 54°F | 21 mm 0.8 in | — | 13 |
| August | 26°C 78°F | 12°C 54°F | 5 mm 0.2 in | — | 24 |
| September | 30°C 85°F | 17°C 62°F | 4 mm 0.2 in | — | 26 |
| October | 30°C 86°F | 19°C 65°F | 10 mm 0.4 in | — | 24 |
| November | 28°C 83°F | 20°C 68°F | 147 mm 5.8 in | — | 7 |
| December | 27°C 80°F | 21°C 69°F | 384 mm 15.1 in | — | 3 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 0 | 17 |
| February | 0 | 16 |
| March | 6 | 5 |
| April | 6 | 8 |
| May | 10 | 2 |
| June | 16 | 0 |
| July | 13 | 0 |
| August | 24 | 0 |
| September | 26 | 0 |
| October | 24 | 0 |
| November | 7 | 8 |
| December | 3 | 25 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 27°C 80°F |
| February | 27°C 80°F |
| March | 25°C 78°F |
| April | 25°C 77°F |
| May | 22°C 72°F |
| June | 21°C 69°F |
| July | 19°C 67°F |
| August | 20°C 68°F |
| September | 23°C 74°F |
| October | 24°C 75°F |
| November | 25°C 78°F |
| December | 26°C 78°F |