Burayu, Oromiya Climate
Ethiopia
Pop. 101,400 Elev. 2,508 m / 8,229 ft
TZ: Africa/Addis_Ababa (UTC+3) ·
Burayu enjoys a mild climate with limited seasonal extremes, ranging from 48°F (9°C) in January to 76°F (24°C) in April. Precipitation occurs on roughly 118 days per year (68.5 in / 1739 mm total). The city averages 126 sunny days per year and around 110 thunderstorm days. Nearby lake water reaches 70°F (21°C) in summer.
| Temperature | 25°C (76°F) high | 9°C (48°F) low |
| Feels like | 8°C (46°F) low | |
| Rain | 118 days | 1739 mm (68.5 in) /yr |
| Sky | 126 sunny | 110 stormy |
| Wind | 1.3 m/s (3.0 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Burayu? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Jan, Feb, Mar, Apr, May, Jun, Oct, Nov, Dec
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
37
Jan 31
Feb 51
Mar 51
Apr 54
May 50
Jun 69
Jul 81
Aug 70
Sep 50
Oct 30
Nov 46
Dec Humidity (%)
50
Jan 42
Feb 59
Mar 50
Apr 63
May 72
Jun 86
Jul 88
Aug 86
Sep 63
Oct 48
Nov 55
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 16 km Addis Ababa Bole International Airport (ADD)
National park 146 km Awash National Park
Mountain peak
(2,928 m) 5 km Mount Jemo
Hospital 5 km
Interested in Burayu?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 23°C 73°F | 9°C 48°F | 2 mm 0.1 in | — | 17 |
| February | 24°C 76°F | 10°C 49°F | 1 mm 0.1 in | — | 18 |
| March | 24°C 75°F | 12°C 53°F | 139 mm 5.5 in | — | 10 |
| April | 25°C 76°F | 12°C 53°F | 60 mm 2.4 in | — | 11 |
| May | 24°C 74°F | 12°C 53°F | 177 mm 7.0 in | — | 9 |
| June | 23°C 73°F | 11°C 53°F | 151 mm 5.9 in | — | 12 |
| July | 20°C 69°F | 12°C 53°F | 450 mm 17.7 in | — | 0 |
| August | 19°C 67°F | 12°C 53°F | 386 mm 15.2 in | — | 0 |
| September | 20°C 68°F | 11°C 52°F | 316 mm 12.4 in | — | 1 |
| October | 21°C 70°F | 10°C 50°F | 47 mm 1.9 in | — | 10 |
| November | 22°C 72°F | 9°C 48°F | 1 mm 0.0 in | — | 26 |
| December | 22°C 72°F | 10°C 50°F | 9 mm 0.3 in | — | 12 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 17 | 0 |
| February | 18 | 0 |
| March | 10 | 9 |
| April | 11 | 3 |
| May | 9 | 8 |
| June | 12 | 8 |
| July | 0 | 31 |
| August | 0 | 24 |
| September | 1 | 24 |
| October | 10 | 3 |
| November | 26 | 0 |
| December | 12 | 0 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 16°C 61°F |
| February | 17°C 63°F |
| March | 19°C 67°F |
| April | 20°C 68°F |
| May | 21°C 70°F |
| June | 21°C 70°F |
| July | 20°C 69°F |
| August | 20°C 68°F |
| September | 21°C 69°F |
| October | 20°C 67°F |
| November | 17°C 63°F |
| December | 17°C 63°F |