Adis 'Alem, Oromiya Climate
Ethiopia
Pop. 20,900 Elev. 2,315 m / 7,596 ft
TZ: Africa/Addis_Ababa (UTC+3) ·
Adis 'Alem enjoys a mild climate with limited seasonal extremes, ranging from 48°F (9°C) in January to 77°F (25°C) in February. Precipitation occurs on roughly 125 days per year (76.2 in / 1935 mm total). The city averages 120 sunny days per year and around 117 thunderstorm days. Nearby lake water reaches 70°F (21°C) in summer.
| Temperature | 25°C (77°F) high | 9°C (48°F) low |
| Feels like | 8°C (47°F) low | |
| Rain | 125 days | 1935 mm (76.2 in) /yr |
| Sky | 120 sunny | 117 stormy |
| Wind | 1.3 m/s (2.9 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Adis 'Alem? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Jan, Feb, Mar, Apr, Jun, Oct, Nov, Dec
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
37
Jan 32
Feb 52
Mar 52
Apr 55
May 51
Jun 74
Jul 84
Aug 74
Sep 52
Oct 31
Nov 44
Dec Humidity (%)
49
Jan 40
Feb 58
Mar 51
Apr 66
May 74
Jun 86
Jul 87
Aug 86
Sep 64
Oct 48
Nov 54
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 45 km Addis Ababa Bole International Airport (ADD)
National park 134 km Gibe National Park
Mountain peak
(2,552 m) 13 km Wata Dalecha Terara
Hospital 32 km Bethel Teaching
Interested in Adis 'Alem?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 23°C 74°F | 9°C 48°F | 1 mm 0.0 in | — | 17 |
| February | 25°C 77°F | 10°C 50°F | 1 mm 0.0 in | — | 16 |
| March | 25°C 76°F | 12°C 54°F | 124 mm 4.9 in | — | 10 |
| April | 25°C 77°F | 12°C 54°F | 71 mm 2.8 in | — | 11 |
| May | 24°C 75°F | 12°C 54°F | 213 mm 8.4 in | — | 7 |
| June | 23°C 74°F | 12°C 53°F | 168 mm 6.6 in | — | 10 |
| July | 21°C 69°F | 12°C 54°F | 470 mm 18.5 in | — | 0 |
| August | 19°C 67°F | 12°C 53°F | 378 mm 14.9 in | — | 0 |
| September | 21°C 69°F | 12°C 53°F | 439 mm 17.3 in | — | 1 |
| October | 21°C 70°F | 11°C 51°F | 62 mm 2.4 in | — | 8 |
| November | 22°C 72°F | 9°C 49°F | 0 mm 0.0 in | — | 26 |
| December | 23°C 73°F | 10°C 51°F | 7 mm 0.3 in | — | 14 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 17 | 0 |
| February | 16 | 0 |
| March | 10 | 8 |
| April | 11 | 3 |
| May | 7 | 11 |
| June | 10 | 12 |
| July | 0 | 31 |
| August | 0 | 22 |
| September | 1 | 26 |
| October | 8 | 4 |
| November | 26 | 0 |
| December | 14 | 0 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 16°C 61°F |
| February | 17°C 63°F |
| March | 19°C 67°F |
| April | 20°C 68°F |
| May | 21°C 70°F |
| June | 21°C 70°F |
| July | 20°C 69°F |
| August | 20°C 68°F |
| September | 21°C 69°F |
| October | 20°C 67°F |
| November | 17°C 63°F |
| December | 17°C 63°F |