Boksburg, South Africa Climate
South Africa
Pop. 445,168 Elev. 1,624 m / 5,328 ft
TZ: Africa/Johannesburg (UTC+2) ·
Boksburg has mild summers with average highs of 79°F (26°C) in January, and cool winters averaging 37°F (3°C) in June. Rain falls on about 69 days per year (53.2 in / 1351 mm total). The city averages 200 sunny days per year and around 55 thunderstorm days. Nearby lake water reaches 73°F (23°C) in summer.
| Temperature | 26°C (79°F) high | 3°C (37°F) low |
| Feels like | 3°C (37°F) low | |
| Rain | 69 days | 1351 mm (53.2 in) /yr |
| Sky | 200 sunny | 55 stormy |
| Wind | 1.3 m/s (2.9 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Boksburg? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Apr, May, Jun, Jul, Aug, Sep, Oct, Dec
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
52
Jan 64
Feb 54
Mar 50
Apr 20
May 8
Jun 16
Jul 16
Aug 28
Sep 39
Oct 69
Nov 62
Dec Humidity (%)
72
Jan 77
Feb 79
Mar 78
Apr 63
May 55
Jun 55
Jul 40
Aug 45
Sep 54
Oct 77
Nov 77
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 8 km O.R. Tambo International Airport (JNB)
Ski resort 293 km AfriSki
National park 212 km Marakele National Park
Hospital 2 km Tambo Memorial Hospital
Hiking trail 24 km Wildebeest Trail
Interested in Boksburg?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 26°C 79°F | 16°C 61°F | 266 mm 10.5 in | — | 16 |
| February | 25°C 77°F | 16°C 61°F | 270 mm 10.6 in | — | 8 |
| March | 24°C 75°F | 15°C 59°F | 164 mm 6.4 in | — | 9 |
| April | 21°C 69°F | 11°C 52°F | 125 mm 4.9 in | — | 14 |
| May | 20°C 68°F | 6°C 42°F | 7 mm 0.3 in | — | 24 |
| June | 18°C 64°F | 3°C 37°F | 2 mm 0.1 in | — | 29 |
| July | 18°C 64°F | 4°C 39°F | 7 mm 0.3 in | — | 25 |
| August | 22°C 72°F | 7°C 44°F | 17 mm 0.7 in | — | 27 |
| September | 25°C 77°F | 11°C 52°F | 44 mm 1.7 in | — | 20 |
| October | 25°C 77°F | 12°C 54°F | 86 mm 3.4 in | — | 18 |
| November | 22°C 72°F | 13°C 56°F | 217 mm 8.6 in | — | 5 |
| December | 24°C 76°F | 15°C 58°F | 146 mm 5.8 in | — | 5 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 16 | 10 |
| February | 8 | 7 |
| March | 9 | 8 |
| April | 14 | 2 |
| May | 24 | 1 |
| June | 29 | 0 |
| July | 25 | 0 |
| August | 27 | 1 |
| September | 20 | 3 |
| October | 18 | 3 |
| November | 5 | 10 |
| December | 5 | 10 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 23°C 73°F |
| February | 22°C 72°F |
| March | 22°C 71°F |
| April | 18°C 65°F |
| May | 15°C 60°F |
| June | 12°C 53°F |
| July | 11°C 51°F |
| August | 11°C 51°F |
| September | 13°C 56°F |
| October | 16°C 62°F |
| November | 19°C 66°F |
| December | 21°C 69°F |