Atenguillo, Jalisco Climate
Mexico
Pop. 1,547 Elev. 1,326 m / 4,351 ft
TZ: America/Mexico_City (UTC-6) ·
Atenguillo has warm summers with average highs of 87°F (31°C) in May, and mild winters averaging 49°F (9°C) in January. Rain falls on about 96 days per year (57.0 in / 1449 mm total). The city averages 129 sunny days per year and around 92 thunderstorm days. Nearby lake water reaches 80°F (27°C) in summer.
| Temperature | 31°C (87°F) high | 10°C (49°F) low |
| Feels like | 31°C (88°F) high | 10°C (49°F) low |
| Rain | 96 days | 1449 mm (57.0 in) /yr |
| Sky | 129 sunny | 92 stormy |
| Wind | 0.5 m/s (1.0 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Atenguillo? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Jan, Feb, Mar, Apr, May, Oct, Nov, Dec
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
53
Jan 32
Feb 20
Mar 33
Apr 40
May 92
Jun 84
Jul 88
Aug 88
Sep 64
Oct 42
Nov 47
Dec Humidity (%)
54
Jan 45
Feb 36
Mar 39
Apr 43
May 77
Jun 80
Jul 83
Aug 83
Sep 73
Oct 60
Nov 63
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 85 km Puerto Vallarta International Airport (PVR)
Ski resort 1,398 km Ski Cloudcroft
National park 116 km
Mountain peak
(2,170 m) 40 km
Hospital 32 km Hospital Regional Mascota, Jalisco
Hiking trail 116 km
Interested in Atenguillo?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 24°C 75°F | 10°C 49°F | 12 mm 0.5 in | — | 13 |
| February | 27°C 81°F | 10°C 51°F | 2 mm 0.1 in | — | 18 |
| March | 28°C 83°F | 10°C 50°F | 0 mm 0.0 in | — | 26 |
| April | 30°C 85°F | 11°C 52°F | 1 mm 0.0 in | — | 19 |
| May | 31°C 87°F | 14°C 57°F | 14 mm 0.6 in | — | 17 |
| June | 27°C 80°F | 17°C 63°F | 326 mm 12.8 in | — | 0 |
| July | 26°C 79°F | 16°C 60°F | 341 mm 13.4 in | — | 0 |
| August | 26°C 79°F | 16°C 61°F | 340 mm 13.4 in | — | 0 |
| September | 26°C 79°F | 17°C 62°F | 336 mm 13.2 in | — | 0 |
| October | 27°C 80°F | 16°C 61°F | 48 mm 1.9 in | — | 6 |
| November | 27°C 80°F | 11°C 53°F | 3 mm 0.1 in | — | 14 |
| December | 25°C 76°F | 11°C 52°F | 26 mm 1.0 in | — | 16 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 13 | 0 |
| February | 18 | 0 |
| March | 26 | 0 |
| April | 19 | 0 |
| May | 17 | 1 |
| June | 0 | 20 |
| July | 0 | 21 |
| August | 0 | 24 |
| September | 0 | 22 |
| October | 6 | 2 |
| November | 14 | 0 |
| December | 16 | 2 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 21°C 70°F |
| February | 21°C 69°F |
| March | 21°C 70°F |
| April | 22°C 71°F |
| May | 24°C 75°F |
| June | 26°C 78°F |
| July | 27°C 80°F |
| August | 27°C 80°F |
| September | 26°C 79°F |
| October | 26°C 78°F |
| November | 25°C 77°F |
| December | 23°C 74°F |