Cuautla, Jalisco Climate
Mexico
Pop. 1,253 Elev. 1,719 m / 5,640 ft
TZ: America/Mexico_City (UTC-6) ·
Cuautla sees warm summers peaking at 87°F (31°C) in May, and mild winters that bottom out around 51°F (11°C) in January. Precipitation occurs on roughly 103 days per year (55.5 in / 1410 mm total). The city averages 126 sunny days per year and around 93 thunderstorm days. Nearby lake water reaches 80°F (27°C) in summer.
| Temperature | 30°C (87°F) high | 10°C (51°F) low |
| Feels like | 31°C (88°F) high | 10°C (51°F) low |
| Rain | 103 days | 1410 mm (55.5 in) /yr |
| Sky | 126 sunny | 93 stormy |
| Wind | 0.5 m/s (1.1 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Cuautla? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Jan, Feb, Mar, Apr, May, Oct, Nov, Dec
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
54
Jan 33
Feb 20
Mar 32
Apr 44
May 93
Jun 84
Jul 87
Aug 86
Sep 64
Oct 43
Nov 47
Dec Humidity (%)
56
Jan 47
Feb 38
Mar 38
Apr 46
May 79
Jun 80
Jul 83
Aug 83
Sep 74
Oct 61
Nov 63
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 103 km Puerto Vallarta International Airport (PVR)
Ski resort 1,422 km Ski Cloudcroft
National park 101 km
Mountain peak
(2,170 m) 31 km El Picacho
Hospital 26 km
Hiking trail 117 km
Interested in Cuautla?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 24°C 75°F | 10°C 51°F | 13 mm 0.5 in | — | 12 |
| February | 27°C 80°F | 11°C 52°F | 2 mm 0.1 in | — | 17 |
| March | 28°C 83°F | 11°C 51°F | 1 mm 0.0 in | — | 25 |
| April | 29°C 84°F | 12°C 53°F | 1 mm 0.0 in | — | 19 |
| May | 30°C 87°F | 14°C 58°F | 17 mm 0.7 in | — | 17 |
| June | 26°C 79°F | 17°C 63°F | 353 mm 13.9 in | — | 0 |
| July | 26°C 78°F | 16°C 60°F | 320 mm 12.6 in | — | 0 |
| August | 26°C 78°F | 16°C 61°F | 329 mm 12.9 in | — | 1 |
| September | 26°C 79°F | 16°C 62°F | 292 mm 11.5 in | — | 0 |
| October | 26°C 80°F | 16°C 61°F | 59 mm 2.3 in | — | 7 |
| November | 27°C 80°F | 12°C 54°F | 3 mm 0.1 in | — | 14 |
| December | 25°C 76°F | 12°C 53°F | 20 mm 0.8 in | — | 14 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 12 | 0 |
| February | 17 | 0 |
| March | 25 | 0 |
| April | 19 | 0 |
| May | 17 | 1 |
| June | 0 | 21 |
| July | 0 | 22 |
| August | 1 | 24 |
| September | 0 | 21 |
| October | 7 | 3 |
| November | 14 | 0 |
| December | 14 | 1 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 21°C 70°F |
| February | 21°C 69°F |
| March | 21°C 70°F |
| April | 22°C 71°F |
| May | 24°C 75°F |
| June | 26°C 78°F |
| July | 27°C 80°F |
| August | 27°C 80°F |
| September | 26°C 79°F |
| October | 26°C 78°F |
| November | 25°C 77°F |
| December | 23°C 74°F |