Ash Shafa, Mecca Region Climate
Saudi Arabia
Pop. 72,190 Elev. 2,231 m / 7,320 ft
TZ: Asia/Riyadh (UTC+3) ·
Ash Shafa stays hot throughout the year, with June highs averaging 103°F (39°C) and January lows of 61°F (16°C). Expect around 11 rainy days annually (7.0 in / 178 mm total). With 291 sunny days per year, it ranks among the sunniest places to live. Nearby lake water reaches 88°F (31°C) in summer.
| Temperature | 39°C (103°F) high | 16°C (61°F) low |
| Feels like | 40°C (104°F) high | 16°C (61°F) low |
| Rain | 11 days | 178 mm (7.0 in) /yr |
| Sky | 291 sunny | 4 stormy |
| Wind | 0.9 m/s (1.9 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Ash Shafa? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Feb, Nov, Dec
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
21
Jan 30
Feb 19
Mar 10
Apr 10
May 20
Jun 20
Jul 58
Aug 28
Sep 12
Oct 10
Nov 23
Dec Humidity (%)
53
Jan 50
Feb 45
Mar 28
Apr 19
May 12
Jun 16
Jul 42
Aug 29
Sep 28
Oct 34
Nov 51
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 51 km Taif International Airport (TIF)
Ski resort 1,495 km Zaarour Club
National park 381 km family park
Mountain peak
(1,980 m) 98 km جبل القرونة
Hospital 21 km مستشفى الطائف الطبي العام
Interested in Ash Shafa?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 25°C 77°F | 16°C 61°F | 29 mm 1.2 in | — | 26 |
| February | 27°C 80°F | 18°C 65°F | 7 mm 0.3 in | — | 20 |
| March | 29°C 83°F | 20°C 68°F | 49 mm 1.9 in | — | 27 |
| April | 33°C 92°F | 24°C 74°F | 1 mm 0.0 in | — | 29 |
| May | 37°C 99°F | 26°C 78°F | 7 mm 0.3 in | — | 31 |
| June | 39°C 103°F | 28°C 82°F | 0 mm 0.0 in | — | 25 |
| July | 38°C 100°F | 28°C 83°F | 1 mm 0.0 in | — | 25 |
| August | 36°C 97°F | 28°C 82°F | 44 mm 1.7 in | — | 5 |
| September | 37°C 99°F | 27°C 81°F | 12 mm 0.5 in | — | 22 |
| October | 34°C 93°F | 23°C 73°F | 1 mm 0.0 in | — | 29 |
| November | 30°C 86°F | 19°C 67°F | 9 mm 0.3 in | — | 30 |
| December | 25°C 78°F | 16°C 62°F | 18 mm 0.7 in | — | 22 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 26 | 0 |
| February | 20 | 0 |
| March | 27 | 1 |
| April | 29 | 0 |
| May | 31 | 0 |
| June | 25 | 0 |
| July | 25 | 0 |
| August | 5 | 3 |
| September | 22 | 0 |
| October | 29 | 0 |
| November | 30 | 0 |
| December | 22 | 0 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 24°C 76°F |
| February | 24°C 75°F |
| March | 25°C 76°F |
| April | 27°C 80°F |
| May | 28°C 82°F |
| June | 28°C 82°F |
| July | 27°C 81°F |
| August | 30°C 87°F |
| September | 31°C 88°F |
| October | 29°C 84°F |
| November | 28°C 82°F |
| December | 25°C 77°F |