Al Hada, Mecca Region Climate
Saudi Arabia
Pop. 6,885 Elev. 1,961 m / 6,434 ft
TZ: Asia/Riyadh (UTC+3) ·
Dry and hot, Al Hada sees June highs of 97°F (36°C) and mild December lows of 56°F (13°C). Expect around 9 rainy days annually (10.9 in / 276 mm total). With 275 sunny days per year, it ranks among the sunniest places to live. Nearby lake water reaches 87°F (31°C) in summer.
| Temperature | 36°C (97°F) high | 13°C (56°F) low |
| Feels like | 35°C (95°F) high | 13°C (56°F) low |
| Rain | 9 days | 276 mm (10.9 in) /yr |
| Sky | 275 sunny | 8 stormy |
| Wind | 1.1 m/s (2.4 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Al Hada? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Jan, Feb, Apr, Oct, Nov, Dec
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
25
Jan 33
Feb 23
Mar 14
Apr 11
May 20
Jun 23
Jul 61
Aug 33
Sep 14
Oct 12
Nov 27
Dec Humidity (%)
50
Jan 52
Feb 45
Mar 30
Apr 19
May 12
Jun 17
Jul 45
Aug 32
Sep 26
Oct 34
Nov 52
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 31 km Taif International Airport (TIF)
Ski resort 1,464 km Zaarour Club
National park 349 km family park
Mountain peak
(1,980 m) 124 km جبل القرونة
Hospital 0 km مستشفى القوات المسلحة بالهدا
Interested in Al Hada?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 23°C 73°F | 14°C 56°F | 20 mm 0.8 in | — | 24 |
| February | 24°C 76°F | 15°C 60°F | 10 mm 0.4 in | — | 18 |
| March | 26°C 79°F | 17°C 62°F | 36 mm 1.4 in | — | 27 |
| April | 31°C 88°F | 21°C 70°F | 3 mm 0.1 in | — | 28 |
| May | 34°C 93°F | 24°C 75°F | 9 mm 0.4 in | — | 31 |
| June | 36°C 97°F | 26°C 79°F | 0 mm 0.0 in | — | 24 |
| July | 35°C 94°F | 26°C 79°F | 1 mm 0.0 in | — | 23 |
| August | 33°C 91°F | 25°C 78°F | 147 mm 5.8 in | — | 1 |
| September | 34°C 93°F | 25°C 77°F | 21 mm 0.8 in | — | 19 |
| October | 31°C 88°F | 20°C 68°F | 2 mm 0.1 in | — | 28 |
| November | 27°C 80°F | 16°C 61°F | 9 mm 0.4 in | — | 30 |
| December | 23°C 73°F | 13°C 56°F | 17 mm 0.7 in | — | 22 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 24 | 0 |
| February | 18 | 0 |
| March | 27 | 1 |
| April | 28 | 0 |
| May | 31 | 0 |
| June | 24 | 0 |
| July | 23 | 0 |
| August | 1 | 6 |
| September | 19 | 1 |
| October | 28 | 0 |
| November | 30 | 0 |
| December | 22 | 0 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 23°C 74°F |
| February | 23°C 73°F |
| March | 23°C 73°F |
| April | 26°C 78°F |
| May | 27°C 81°F |
| June | 27°C 80°F |
| July | 28°C 83°F |
| August | 31°C 87°F |
| September | 30°C 87°F |
| October | 30°C 85°F |
| November | 28°C 83°F |
| December | 25°C 77°F |