Arequipa, Peru Climate
Peru
Pop. 1,008,290 Elev. 2,397 m / 7,865 ft
TZ: America/Lima (UTC-5) ·
Arequipa sees cool summers peaking at 71°F (22°C) in October, and cool winters that bottom out around 41°F (5°C) in August. Precipitation occurs on roughly 67 days per year (33.7 in / 856 mm total). The city averages 150 sunny days per year and around 48 thunderstorm days. Nearby lake water reaches 80°F (27°C) in summer.
| Temperature | 21°C (71°F) high | 5°C (41°F) low |
| Feels like | 5°C (41°F) low | |
| Rain | 67 days | 856 mm (33.7 in) /yr |
| Sky | 150 sunny | 48 stormy |
| Wind | 0.7 m/s (1.6 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Arequipa? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Apr, May, Jun, Jul, Aug, Sep, Oct, Nov, Dec
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
88
Jan 90
Feb 90
Mar 65
Apr 37
May 35
Jun 10
Jul 14
Aug 27
Sep 37
Oct 58
Nov 66
Dec Humidity (%)
81
Jan 90
Feb 83
Mar 59
Apr 35
May 31
Jun 21
Jul 22
Aug 25
Sep 31
Oct 33
Nov 46
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 8 km Rodríguez Ballón International Airport (AQP)
National park 80 km
Mountain peak
(5,822 m) 18 km El Misti
Hospital 0 km Hospital III Yanahuara
Hiking trail 16 km Ruta Chiguata
Interested in Arequipa?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 17°C 62°F | 10°C 50°F | 216 mm 8.5 in | — | 0 |
| February | 17°C 62°F | 11°C 51°F | 387 mm 15.3 in | — | 0 |
| March | 17°C 63°F | 10°C 50°F | 184 mm 7.3 in | — | 0 |
| April | 19°C 66°F | 8°C 47°F | 46 mm 1.8 in | — | 7 |
| May | 21°C 69°F | 8°C 47°F | 1 mm 0.0 in | — | 19 |
| June | 19°C 67°F | 6°C 43°F | 0 mm 0.0 in | — | 16 |
| July | 20°C 69°F | 6°C 43°F | 0 mm 0.0 in | — | 29 |
| August | 20°C 68°F | 5°C 41°F | 0 mm 0.0 in | — | 28 |
| September | 21°C 71°F | 7°C 45°F | 4 mm 0.2 in | — | 21 |
| October | 21°C 71°F | 8°C 47°F | 3 mm 0.1 in | — | 16 |
| November | 21°C 70°F | 8°C 46°F | 0 mm 0.0 in | — | 9 |
| December | 20°C 68°F | 8°C 47°F | 15 mm 0.6 in | — | 5 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 0 | 12 |
| February | 0 | 24 |
| March | 0 | 10 |
| April | 7 | 2 |
| May | 19 | 0 |
| June | 16 | 0 |
| July | 29 | 0 |
| August | 28 | 0 |
| September | 21 | 0 |
| October | 16 | 0 |
| November | 9 | 0 |
| December | 5 | 0 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 25°C 77°F |
| February | 27°C 80°F |
| March | 26°C 79°F |
| April | 24°C 76°F |
| May | 22°C 72°F |
| June | 20°C 68°F |
| July | 19°C 67°F |
| August | 19°C 67°F |
| September | 19°C 67°F |
| October | 20°C 68°F |
| November | 22°C 71°F |
| December | 23°C 74°F |