Al Qitena, White Nile Climate
Sudan
Pop. 18,321 Elev. 387 m / 1,270 ft
TZ: Africa/Khartoum (UTC+2) ·
Temperatures in Al Qitena remain hot year-round, from 64°F (18°C) in January to 106°F (41°C) in May. Humidity pushes the summer feels-like temperature to around 112°F (44°C). Precipitation occurs on roughly 3 days per year (2.5 in / 63 mm total). With 276 sunny days per year, it ranks among the sunniest places to live. Nearby lake water reaches 85°F (30°C) in summer.
| Temperature | 41°C (106°F) high | 18°C (64°F) low |
| Feels like | 45°C (112°F) high | 18°C (64°F) low |
| Rain | 3 days | 63 mm (2.5 in) /yr |
| Sky | 276 sunny | 2 stormy |
| Wind | 4.2 m/s (9.5 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Al Qitena? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
9
Jan 14
Feb 3
Mar 12
Apr 11
May 20
Jun 50
Jul 64
Aug 49
Sep 25
Oct 11
Nov 23
Dec Humidity (%)
27
Jan 21
Feb 15
Mar 13
Apr 13
May 16
Jun 45
Jul 51
Aug 42
Sep 25
Oct 25
Nov 26
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 84 km Khartoum International Airport (KRT)
National park 418 km حظيرة الدندر
Mountain peak
(1,581 m) 528 km Chesciat Abo
Hospital 42 km مستشفى الدمبو
Interested in Al Qitena?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 31°C 89°F | 18°C 64°F | 0 mm 0.0 in | — | 29 |
| February | 34°C 93°F | 20°C 68°F | 0 mm 0.0 in | — | 25 |
| March | 36°C 97°F | 21°C 70°F | 0 mm 0.0 in | — | 31 |
| April | 40°C 105°F | 26°C 79°F | 0 mm 0.0 in | — | 29 |
| May | 41°C 106°F | 27°C 80°F | 0 mm 0.0 in | — | 30 |
| June | 41°C 106°F | 27°C 81°F | 0 mm 0.0 in | — | 25 |
| July | 37°C 99°F | 27°C 81°F | 15 mm 0.6 in | — | 11 |
| August | 35°C 96°F | 26°C 78°F | 32 mm 1.3 in | — | 6 |
| September | 38°C 100°F | 27°C 80°F | 13 mm 0.5 in | — | 13 |
| October | 38°C 101°F | 26°C 79°F | 3 mm 0.1 in | — | 24 |
| November | 36°C 97°F | 23°C 74°F | 0 mm 0.0 in | — | 27 |
| December | 32°C 90°F | 18°C 65°F | 0 mm 0.0 in | — | 26 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 29 | 0 |
| February | 25 | 0 |
| March | 31 | 0 |
| April | 29 | 0 |
| May | 30 | 0 |
| June | 25 | 0 |
| July | 11 | 1 |
| August | 6 | 1 |
| September | 13 | 0 |
| October | 24 | 0 |
| November | 27 | 0 |
| December | 26 | 0 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 18°C 64°F |
| February | 18°C 65°F |
| March | 19°C 67°F |
| April | 23°C 73°F |
| May | 25°C 78°F |
| June | 27°C 80°F |
| July | 28°C 82°F |
| August | 28°C 82°F |
| September | 30°C 85°F |
| October | 28°C 82°F |
| November | 22°C 72°F |
| December | 20°C 68°F |