Ad Douiem, White Nile Climate
Sudan
Pop. 87,068 Elev. 385 m / 1,263 ft
TZ: Africa/Khartoum (UTC+2) ·
Ad Douiem stays hot throughout the year, with May highs averaging 107°F (42°C) and January lows of 65°F (18°C). Humidity pushes the summer feels-like temperature to around 115°F (46°C). Expect around 3 rainy days annually (4.4 in / 113 mm total). The city averages 253 sunny days per year. Nearby lake water reaches 84°F (29°C) in summer.
| Temperature | 42°C (107°F) high | 18°C (65°F) low |
| Feels like | 46°C (115°F) high | 18°C (65°F) low |
| Rain | 3 days | 113 mm (4.4 in) /yr |
| Sky | 253 sunny | 2 stormy |
| Wind | 3.5 m/s (7.8 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Ad Douiem? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
9
Jan 16
Feb 4
Mar 19
Apr 19
May 22
Jun 56
Jul 68
Aug 53
Sep 30
Oct 12
Nov 25
Dec Humidity (%)
25
Jan 20
Feb 14
Mar 13
Apr 15
May 20
Jun 49
Jul 57
Aug 50
Sep 30
Oct 24
Nov 25
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 179 km Khartoum International Airport (KRT)
National park 375 km حظيرة الدندر
Mountain peak
(1,581 m) 513 km Chesciat Abo
Hospital 58 km مستشفى الدمبو
Interested in Ad Douiem?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 33°C 91°F | 18°C 65°F | 0 mm 0.0 in | — | 29 |
| February | 36°C 96°F | 21°C 69°F | 0 mm 0.0 in | — | 25 |
| March | 37°C 99°F | 21°C 70°F | 0 mm 0.0 in | — | 31 |
| April | 41°C 106°F | 26°C 78°F | 0 mm 0.0 in | — | 24 |
| May | 42°C 107°F | 26°C 79°F | 0 mm 0.0 in | — | 25 |
| June | 41°C 106°F | 26°C 79°F | 0 mm 0.0 in | — | 23 |
| July | 37°C 98°F | 26°C 79°F | 25 mm 1.0 in | — | 9 |
| August | 35°C 94°F | 25°C 76°F | 63 mm 2.5 in | — | 3 |
| September | 37°C 99°F | 26°C 79°F | 19 mm 0.7 in | — | 10 |
| October | 39°C 101°F | 26°C 78°F | 6 mm 0.2 in | — | 22 |
| November | 37°C 99°F | 24°C 74°F | 0 mm 0.0 in | — | 28 |
| December | 33°C 92°F | 19°C 66°F | 0 mm 0.0 in | — | 24 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 29 | 0 |
| February | 25 | 0 |
| March | 31 | 0 |
| April | 24 | 0 |
| May | 25 | 0 |
| June | 23 | 0 |
| July | 9 | 0 |
| August | 3 | 2 |
| September | 10 | 0 |
| October | 22 | 0 |
| November | 28 | 0 |
| December | 24 | 0 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 18°C 65°F |
| February | 19°C 66°F |
| March | 20°C 67°F |
| April | 24°C 74°F |
| May | 26°C 78°F |
| June | 27°C 80°F |
| July | 27°C 81°F |
| August | 27°C 81°F |
| September | 29°C 84°F |
| October | 28°C 83°F |
| November | 23°C 73°F |
| December | 20°C 68°F |