ALdinigila wad dhahi, White Nile Climate
Sudan
Pop. 15,000 Elev. 383 m / 1,257 ft
TZ: Africa/Khartoum (UTC+2) ·
ALdinigila wad dhahi stays hot throughout the year, with May highs averaging 108°F (42°C) and January lows of 67°F (19°C). Humidity pushes the summer feels-like temperature to around 116°F (47°C). Expect around 3 rainy days annually (5.0 in / 126 mm total). The city averages 248 sunny days per year. Nearby lake water reaches 83°F (28°C) in summer.
| Temperature | 42°C (108°F) high | 19°C (67°F) low |
| Feels like | 47°C (116°F) high | 19°C (67°F) low |
| Rain | 3 days | 126 mm (5.0 in) /yr |
| Sky | 248 sunny | 2 stormy |
| Wind | 3.3 m/s (7.3 mph) avg |
Looking for a place with a climate like ALdinigila wad dhahi? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
9
Jan 16
Feb 4
Mar 20
Apr 21
May 23
Jun 57
Jul 70
Aug 54
Sep 32
Oct 13
Nov 25
Dec Humidity (%)
23
Jan 19
Feb 13
Mar 13
Apr 14
May 20
Jun 49
Jul 57
Aug 50
Sep 30
Oct 22
Nov 22
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 191 km Khartoum International Airport (KRT)
National park 364 km حظيرة الدندر
Mountain peak
(1,581 m) 505 km Chesciat Abo
Hospital 69 km مستشفى
Interested in ALdinigila wad dhahi?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 34°C 93°F | 19°C 67°F | 0 mm 0.0 in | — | 29 |
| February | 37°C 98°F | 22°C 71°F | 0 mm 0.0 in | — | 25 |
| March | 38°C 101°F | 22°C 72°F | 0 mm 0.0 in | — | 31 |
| April | 42°C 107°F | 27°C 80°F | 0 mm 0.0 in | — | 24 |
| May | 42°C 108°F | 27°C 81°F | 1 mm 0.0 in | — | 25 |
| June | 41°C 106°F | 27°C 81°F | 0 mm 0.0 in | — | 23 |
| July | 37°C 99°F | 26°C 80°F | 26 mm 1.0 in | — | 7 |
| August | 35°C 94°F | 25°C 77°F | 72 mm 2.8 in | — | 3 |
| September | 37°C 99°F | 26°C 79°F | 22 mm 0.8 in | — | 8 |
| October | 39°C 102°F | 27°C 80°F | 6 mm 0.2 in | — | 22 |
| November | 38°C 100°F | 25°C 77°F | 0 mm 0.0 in | — | 27 |
| December | 34°C 94°F | 20°C 68°F | 0 mm 0.0 in | — | 24 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 29 | 0 |
| February | 25 | 0 |
| March | 31 | 0 |
| April | 24 | 0 |
| May | 25 | 0 |
| June | 23 | 0 |
| July | 7 | 0 |
| August | 3 | 2 |
| September | 8 | 0 |
| October | 22 | 0 |
| November | 27 | 0 |
| December | 24 | 0 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 19°C 65°F |
| February | 19°C 66°F |
| March | 20°C 67°F |
| April | 23°C 74°F |
| May | 25°C 78°F |
| June | 26°C 80°F |
| July | 27°C 80°F |
| August | 27°C 80°F |
| September | 28°C 83°F |
| October | 28°C 82°F |
| November | 23°C 73°F |
| December | 21°C 69°F |