Jerada, Morocco Climate
Morocco
Pop. 47,507 Elev. 1,045 m / 3,429 ft
TZ: Africa/Casablanca (UTC+1) ·
Dry and hot, Jerada sees July highs of 96°F (36°C) and cool January lows of 38°F (3°C). Expect around 14 rainy days annually (11.6 in / 295 mm total). The city averages 192 sunny days per year. Nearby lake water reaches 81°F (27°C) in summer.
| Temperature | 36°C (96°F) high | 4°C (38°F) low |
| Feels like | 31°C (87°F) high | 4°C (38°F) low |
| Rain | 14 days | 295 mm (11.6 in) /yr |
| Sky | 192 sunny | 5 stormy |
| Wind | 1.0 m/s (2.2 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Jerada? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Feb, Apr, Sep, Oct, Nov
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
46
Jan 46
Feb 42
Mar 42
Apr 40
May 41
Jun 22
Jul 22
Aug 35
Sep 29
Oct 35
Nov 59
Dec Humidity (%)
56
Jan 61
Feb 58
Mar 48
Apr 49
May 37
Jun 40
Jul 35
Aug 47
Sep 52
Oct 53
Nov 77
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 58 km Oujda Angads Airport (OUD)
Ski resort 327 km Estación de Esquí y Montaña de Sierra Nevada
National park 95 km Parc national de Tlemcen
Mountain peak
(1,554 m) 3 km Jorf Belkassem
Hospital 19 km
Hiking trail 269 km Vela Blanca
Interested in Jerada?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 15°C 59°F | 4°C 38°F | 19 mm 0.7 in | 1 mm0.0 in | 12 |
| February | 16°C 61°F | 5°C 41°F | 23 mm 0.9 in | — | 10 |
| March | 17°C 63°F | 7°C 45°F | 37 mm 1.5 in | — | 13 |
| April | 23°C 74°F | 11°C 52°F | 24 mm 0.9 in | — | 14 |
| May | 26°C 79°F | 13°C 55°F | 37 mm 1.5 in | — | 17 |
| June | 35°C 94°F | 20°C 69°F | 17 mm 0.7 in | — | 16 |
| July | 36°C 96°F | 21°C 70°F | 10 mm 0.4 in | — | 23 |
| August | 35°C 95°F | 21°C 69°F | 19 mm 0.7 in | — | 23 |
| September | 30°C 86°F | 17°C 63°F | 19 mm 0.8 in | — | 19 |
| October | 26°C 79°F | 14°C 57°F | 7 mm 0.3 in | — | 23 |
| November | 19°C 66°F | 7°C 45°F | 8 mm 0.3 in | — | 17 |
| December | 12°C 54°F | 5°C 40°F | 77 mm 3.0 in | 1 mm0.0 in | 5 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 12 | 0 |
| February | 10 | 0 |
| March | 13 | 0 |
| April | 14 | 1 |
| May | 17 | 0 |
| June | 16 | 0 |
| July | 23 | 0 |
| August | 23 | 0 |
| September | 19 | 1 |
| October | 23 | 0 |
| November | 17 | 0 |
| December | 5 | 3 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 13°C 55°F |
| February | 12°C 54°F |
| March | 13°C 56°F |
| April | 15°C 60°F |
| May | 19°C 66°F |
| June | 25°C 77°F |
| July | 27°C 81°F |
| August | 27°C 81°F |
| September | 25°C 77°F |
| October | 23°C 73°F |
| November | 18°C 65°F |
| December | 14°C 57°F |