Inkisi, Democratic Republic of the Congo Climate
Democratic Republic of the Congo
Pop. 115,317 Elev. 516 m / 1,693 ft
TZ: Africa/Kinshasa (UTC+1) ·
Inkisi has a warm climate year-round, with temperatures ranging from 63°F (17°C) in August to 86°F (30°C) in March. Humidity pushes the summer feels-like temperature to around 102°F (39°C). Rain falls on about 85 days per year (45.5 in / 1156 mm total). The city averages 18 sunny days per year and around 77 thunderstorm days. Nearby lake water reaches 82°F (28°C) in summer.
| Temperature | 30°C (86°F) high | 17°C (63°F) low |
| Feels like | 39°C (102°F) high | 17°C (63°F) low |
| Rain | 85 days | 1156 mm (45.5 in) /yr |
| Sky | 18 sunny | 77 stormy |
| Wind | 1.6 m/s (3.6 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Inkisi? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Jan, Feb, May, Jun, Jul, Aug, Sep, Oct
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
87
Jan 83
Feb 88
Mar 84
Apr 73
May 62
Jun 62
Jul 58
Aug 70
Sep 79
Oct 84
Nov 85
Dec Humidity (%)
82
Jan 81
Feb 81
Mar 82
Apr 82
May 78
Jun 77
Jul 72
Aug 72
Sep 74
Oct 85
Nov 83
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 93 km Ndjili International Airport (FIH)
National park 98 km Réserve de Bombo-Lumene
Hospital 3 km Hôpital Saint Luc de Kisantu
Interested in Inkisi?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 29°C 84°F | 21°C 70°F | 98 mm 3.8 in | — | 0 |
| February | 30°C 86°F | 22°C 71°F | 85 mm 3.3 in | — | 1 |
| March | 30°C 86°F | 22°C 71°F | 153 mm 6.0 in | — | 0 |
| April | 30°C 86°F | 21°C 70°F | 190 mm 7.5 in | — | 0 |
| May | 29°C 85°F | 21°C 70°F | 93 mm 3.7 in | — | 3 |
| June | 29°C 83°F | 21°C 69°F | 11 mm 0.4 in | — | 3 |
| July | 26°C 80°F | 18°C 65°F | 1 mm 0.0 in | — | 2 |
| August | 27°C 80°F | 17°C 63°F | 2 mm 0.1 in | — | 7 |
| September | 29°C 84°F | 20°C 68°F | 15 mm 0.6 in | — | 2 |
| October | 29°C 84°F | 21°C 70°F | 65 mm 2.6 in | — | 0 |
| November | 29°C 84°F | 21°C 70°F | 278 mm 10.9 in | — | 0 |
| December | 29°C 84°F | 21°C 70°F | 165 mm 6.5 in | — | 0 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 0 | 6 |
| February | 1 | 4 |
| March | 0 | 10 |
| April | 0 | 13 |
| May | 3 | 7 |
| June | 3 | 0 |
| July | 2 | 0 |
| August | 7 | 0 |
| September | 2 | 0 |
| October | 0 | 5 |
| November | 0 | 20 |
| December | 0 | 12 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 27°C 81°F |
| February | 27°C 81°F |
| March | 28°C 82°F |
| April | 28°C 82°F |
| May | 27°C 81°F |
| June | 26°C 78°F |
| July | 24°C 74°F |
| August | 23°C 73°F |
| September | 25°C 76°F |
| October | 26°C 79°F |
| November | 27°C 80°F |
| December | 27°C 80°F |