Githunguri, Kiambu County Climate
Kenya
Pop. 63,319 Elev. 1,971 m / 6,467 ft
TZ: Africa/Nairobi (UTC+3) ·
Githunguri has a mild, temperate climate year-round, with temperatures ranging from 52°F (11°C) in September to 77°F (25°C) in February. Rain falls on about 47 days per year (32.9 in / 835 mm total). The city averages 55 sunny days per year and around 34 thunderstorm days. Nearby lake water reaches 68°F (20°C) in summer.
| Temperature | 25°C (77°F) high | 11°C (52°F) low |
| Feels like | 11°C (52°F) low | |
| Rain | 47 days | 835 mm (32.9 in) /yr |
| Sky | 55 sunny | 34 stormy |
| Wind | 1.6 m/s (3.5 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Githunguri? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Jan, Feb, Mar, Jun, Jul, Aug, Sep, Nov, Dec
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
47
Jan 40
Feb 67
Mar 74
Apr 82
May 77
Jun 85
Jul 85
Aug 66
Sep 71
Oct 58
Nov 61
Dec Humidity (%)
68
Jan 58
Feb 67
Mar 79
Apr 81
May 80
Jun 79
Jul 79
Aug 69
Sep 72
Oct 75
Nov 72
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 29 km Nairobi Wilson Airport (WIL)
National park 35 km Nairobi National Park
Mountain peak
(2,300 m) 143 km Repeater
Hospital 0 km Githunguri Health Centre
Hiking trail 113 km Naro Moru route
Interested in Githunguri?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 24°C 75°F | 12°C 53°F | 66 mm 2.6 in | — | 14 |
| February | 25°C 77°F | 12°C 53°F | 9 mm 0.4 in | — | 14 |
| March | 25°C 77°F | 14°C 57°F | 57 mm 2.2 in | — | 6 |
| April | 23°C 74°F | 14°C 57°F | 134 mm 5.3 in | — | 1 |
| May | 22°C 72°F | 14°C 57°F | 142 mm 5.6 in | — | 0 |
| June | 21°C 69°F | 13°C 55°F | 67 mm 2.6 in | — | 1 |
| July | 20°C 68°F | 12°C 53°F | 46 mm 1.8 in | — | 1 |
| August | 20°C 68°F | 11°C 52°F | 88 mm 3.5 in | — | 1 |
| September | 23°C 73°F | 11°C 52°F | 30 mm 1.2 in | — | 3 |
| October | 23°C 73°F | 12°C 54°F | 94 mm 3.7 in | — | 1 |
| November | 22°C 72°F | 12°C 54°F | 33 mm 1.3 in | — | 6 |
| December | 23°C 74°F | 13°C 55°F | 69 mm 2.7 in | — | 7 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 14 | 5 |
| February | 14 | 0 |
| March | 6 | 2 |
| April | 1 | 6 |
| May | 0 | 7 |
| June | 1 | 4 |
| July | 1 | 0 |
| August | 1 | 5 |
| September | 3 | 0 |
| October | 1 | 2 |
| November | 6 | 0 |
| December | 7 | 3 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 19°C 67°F |
| February | 20°C 67°F |
| March | 20°C 68°F |
| April | 20°C 67°F |
| May | 19°C 66°F |
| June | 18°C 64°F |
| July | 17°C 63°F |
| August | 17°C 62°F |
| September | 18°C 64°F |
| October | 18°C 65°F |
| November | 19°C 66°F |
| December | 19°C 66°F |