Daye, Hubei Climate
China
Pop. 347,406 Elev. 25 m / 82 ft
TZ: Asia/Shanghai (UTC+8) ·
Daye has hot summers with average highs of 95°F (35°C) in July, and cool winters averaging 36°F (2°C) in January. Humidity pushes the summer feels-like temperature to around 123°F (51°C). Rain falls on about 76 days per year (52.4 in / 1331 mm total). The city averages 107 sunny days per year and around 50 thunderstorm days. Nearby lake water reaches 89°F (32°C) in summer.
| Temperature | 35°C (95°F) high | 2°C (36°F) low |
| Feels like | 50°C (123°F) high | 2°C (36°F) low |
| Rain | 76 days | 1331 mm (52.4 in) /yr |
| Sky | 107 sunny | 50 stormy |
| Wind | 0.7 m/s (1.5 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Daye? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Mar, Apr, Oct, Nov
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
44
Jan 66
Feb 67
Mar 61
Apr 66
May 80
Jun 45
Jul 60
Aug 79
Sep 63
Oct 43
Nov 46
Dec Humidity (%)
53
Jan 66
Feb 65
Mar 62
Apr 70
May 83
Jun 72
Jul 75
Aug 87
Sep 85
Oct 68
Nov 70
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 31 km Ezhou Huahu International Airport (EHU)
Ski resort 105 km 武汉甘露山国际滑雪场
National park 16 km 黄石矿山国家公园
Mountain peak
(1,585 m) 82 km 铜鼓包
Hospital 10 km 中心医院黄荆山院区
Hiking trail 299 km 武功山徒步
Interested in Daye?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 13°C 55°F | 2°C 36°F | 40 mm 1.6 in | — | 14 |
| February | 10°C 50°F | 3°C 38°F | 27 mm 1.1 in | — | 5 |
| March | 17°C 63°F | 8°C 47°F | 85 mm 3.4 in | — | 6 |
| April | 26°C 78°F | 16°C 61°F | 96 mm 3.8 in | — | 8 |
| May | 28°C 82°F | 19°C 67°F | 214 mm 8.4 in | — | 7 |
| June | 29°C 84°F | 23°C 74°F | 355 mm 14.0 in | — | 2 |
| July | 35°C 95°F | 28°C 82°F | 63 mm 2.5 in | — | 14 |
| August | 34°C 93°F | 27°C 81°F | 136 mm 5.3 in | — | 9 |
| September | 29°C 85°F | 23°C 74°F | 183 mm 7.2 in | — | 1 |
| October | 24°C 74°F | 17°C 63°F | 53 mm 2.1 in | — | 10 |
| November | 18°C 65°F | 10°C 49°F | 40 mm 1.6 in | — | 17 |
| December | 14°C 57°F | 5°C 41°F | 40 mm 1.6 in | — | 14 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 14 | 0 |
| February | 5 | 0 |
| March | 6 | 3 |
| April | 8 | 4 |
| May | 7 | 7 |
| June | 2 | 11 |
| July | 14 | 5 |
| August | 9 | 5 |
| September | 1 | 12 |
| October | 10 | 2 |
| November | 17 | 1 |
| December | 14 | 0 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 7°C 44°F |
| February | 7°C 45°F |
| March | 12°C 53°F |
| April | 20°C 68°F |
| May | 24°C 75°F |
| June | 27°C 80°F |
| July | 31°C 89°F |
| August | 32°C 89°F |
| September | 28°C 82°F |
| October | 22°C 72°F |
| November | 14°C 57°F |
| December | 10°C 49°F |