Bebeji, Kano State Climate
Nigeria
Pop. 10,987 Elev. 513 m / 1,683 ft
TZ: Africa/Lagos (UTC+1) ·
Dry and hot, Bebeji sees April highs of 102°F (39°C) and mild January lows of 57°F (14°C). Humidity pushes the summer feels-like temperature to around 114°F (46°C). Expect around 41 rainy days annually (27.0 in / 687 mm total). The city averages 139 sunny days per year and around 39 thunderstorm days. Nearby lake water reaches 82°F (28°C) in summer.
| Temperature | 39°C (102°F) high | 14°C (57°F) low |
| Feels like | 46°C (114°F) high | 14°C (57°F) low |
| Rain | 41 days | 687 mm (27.0 in) /yr |
| Sky | 139 sunny | 39 stormy |
| Wind | 1.9 m/s (4.3 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Bebeji? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Jan
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
34
Jan 42
Feb 49
Mar 50
Apr 42
May 53
Jun 79
Jul 78
Aug 67
Sep 44
Oct 31
Nov 43
Dec Humidity (%)
33
Jan 25
Feb 26
Mar 29
Apr 46
May 65
Jun 79
Jul 84
Aug 80
Sep 58
Oct 39
Nov 39
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 51 km Mallam Aminu Kano International Airport (KAN)
National park 545 km Forêt de Goungoun
Mountain peak
(1,759 m) 212 km Shere Hills (Jos Plateau Highest Point)
Hospital 0 km Bebeji General Hospital
Hiking trail 354 km ZBA
Interested in Bebeji?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 31°C 88°F | 14°C 57°F | 0 mm 0.0 in | — | 17 |
| February | 33°C 92°F | 16°C 61°F | 0 mm 0.0 in | — | 15 |
| March | 38°C 101°F | 20°C 69°F | 0 mm 0.0 in | — | 14 |
| April | 39°C 102°F | 23°C 74°F | 0 mm 0.0 in | — | 11 |
| May | 38°C 100°F | 25°C 77°F | 9 mm 0.3 in | — | 15 |
| June | 34°C 94°F | 24°C 76°F | 42 mm 1.6 in | — | 9 |
| July | 30°C 86°F | 23°C 73°F | 192 mm 7.5 in | — | 1 |
| August | 29°C 84°F | 22°C 72°F | 231 mm 9.1 in | — | 0 |
| September | 31°C 87°F | 22°C 72°F | 196 mm 7.7 in | — | 6 |
| October | 33°C 92°F | 21°C 69°F | 19 mm 0.7 in | — | 15 |
| November | 34°C 93°F | 16°C 61°F | 0 mm 0.0 in | — | 21 |
| December | 33°C 91°F | 16°C 60°F | 0 mm 0.0 in | — | 15 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 17 | 0 |
| February | 15 | 0 |
| March | 14 | 0 |
| April | 11 | 0 |
| May | 15 | 0 |
| June | 9 | 2 |
| July | 1 | 11 |
| August | 0 | 15 |
| September | 6 | 10 |
| October | 15 | 1 |
| November | 21 | 0 |
| December | 15 | 0 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 17°C 63°F |
| February | 18°C 65°F |
| March | 22°C 72°F |
| April | 26°C 78°F |
| May | 28°C 82°F |
| June | 28°C 82°F |
| July | 26°C 78°F |
| August | 25°C 78°F |
| September | 27°C 81°F |
| October | 27°C 80°F |
| November | 22°C 72°F |
| December | 21°C 69°F |