Baratier, Pool Climate
Republic of the Congo
Pop. 1,936 Elev. 381 m / 1,250 ft
TZ: Africa/Brazzaville (UTC+1) ·
Baratier has a warm climate year-round, with temperatures ranging from 65°F (18°C) in August to 88°F (31°C) in March. Humidity pushes the summer feels-like temperature to around 107°F (42°C). Rain falls on about 80 days per year (52.1 in / 1322 mm total). The city averages 15 sunny days per year and around 75 thunderstorm days. Nearby lake water reaches 82°F (28°C) in summer.
| Temperature | 31°C (88°F) high | 18°C (65°F) low |
| Feels like | 42°C (107°F) high | 18°C (65°F) low |
| Rain | 80 days | 1322 mm (52.1 in) /yr |
| Sky | 15 sunny | 75 stormy |
| Wind | 1.3 m/s (2.9 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Baratier? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Jan, Feb, May, Jun, Jul, Aug, Sep
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
81
Jan 78
Feb 86
Mar 80
Apr 74
May 68
Jun 68
Jul 64
Aug 71
Sep 79
Oct 80
Nov 84
Dec Humidity (%)
82
Jan 80
Feb 81
Mar 82
Apr 85
May 82
Jun 79
Jul 72
Aug 69
Sep 71
Oct 83
Nov 83
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 40 km Maya-Maya International Airport (BZV)
National park 132 km Réserve de Bombo-Lumene
Hospital 27 km Kinkala Hôpital Comboutique
Interested in Baratier?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 30°C 87°F | 22°C 72°F | 114 mm 4.5 in | — | 0 |
| February | 31°C 88°F | 22°C 72°F | 91 mm 3.6 in | — | 2 |
| March | 31°C 88°F | 23°C 73°F | 152 mm 6.0 in | — | 0 |
| April | 31°C 88°F | 22°C 72°F | 219 mm 8.6 in | — | 1 |
| May | 30°C 86°F | 22°C 72°F | 136 mm 5.3 in | — | 2 |
| June | 29°C 84°F | 21°C 71°F | 11 mm 0.4 in | — | 1 |
| July | 27°C 80°F | 19°C 67°F | 4 mm 0.1 in | — | 1 |
| August | 28°C 82°F | 18°C 65°F | 2 mm 0.1 in | — | 3 |
| September | 30°C 87°F | 21°C 70°F | 21 mm 0.8 in | — | 2 |
| October | 31°C 88°F | 23°C 73°F | 54 mm 2.1 in | — | 1 |
| November | 30°C 86°F | 22°C 72°F | 323 mm 12.7 in | — | 2 |
| December | 30°C 86°F | 22°C 72°F | 196 mm 7.7 in | — | 0 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 0 | 10 |
| February | 2 | 4 |
| March | 0 | 9 |
| April | 1 | 7 |
| May | 2 | 10 |
| June | 1 | 0 |
| July | 1 | 0 |
| August | 3 | 0 |
| September | 2 | 0 |
| October | 1 | 2 |
| November | 2 | 20 |
| December | 0 | 13 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 27°C 81°F |
| February | 28°C 82°F |
| March | 28°C 82°F |
| April | 28°C 82°F |
| May | 27°C 81°F |
| June | 26°C 78°F |
| July | 23°C 74°F |
| August | 23°C 73°F |
| September | 24°C 76°F |
| October | 26°C 79°F |
| November | 27°C 80°F |
| December | 27°C 80°F |