Awsim, Egypt Climate
Egypt
Pop. 94,174 Elev. 25 m / 82 ft
TZ: Africa/Cairo (UTC+2) ·
Awsim has a dry climate with hot summers reaching 98°F (37°C) in July and mild winters averaging 48°F (9°C) in February. Humidity pushes the summer feels-like temperature to around 110°F (43°C). Rain falls on about 0 days per year (0.3 in / 8 mm total). With 309 sunny days per year, it ranks among the sunniest places to live. Nearby lake water reaches 81°F (27°C) in summer.
| Temperature | 37°C (98°F) high | 9°C (48°F) low |
| Feels like | 43°C (110°F) high | 8°C (46°F) low |
| Rain | 0 days | 8 mm (0.3 in) /yr |
| Sky | 309 sunny | 0 stormy |
| Wind | 2.1 m/s (4.6 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Awsim? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Jan, Apr, Oct
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
41
Jan 41
Feb 27
Mar 25
Apr 18
May 4
Jun 3
Jul 4
Aug 6
Sep 4
Oct 27
Nov 25
Dec Humidity (%)
60
Jan 56
Feb 48
Mar 43
Apr 39
May 48
Jun 47
Jul 51
Aug 54
Sep 53
Oct 57
Nov 56
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 23 km Sphinx International Airport (SPX)
Ski resort 610 km Zaarour Club
National park 13 km
Mountain peak
(1,600 m) 290 km جبل سرابيل
Hospital 0 km مستشفي أوسيم المركزي
Hiking trail 323 km Hiking in Sinai
Interested in Awsim?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 21°C 70°F | 11°C 51°F | 1 mm 0.0 in | — | 21 |
| February | 19°C 66°F | 9°C 48°F | 1 mm 0.0 in | — | 15 |
| March | 26°C 78°F | 13°C 56°F | 2 mm 0.1 in | — | 22 |
| April | 28°C 83°F | 15°C 60°F | 1 mm 0.0 in | — | 21 |
| May | 32°C 90°F | 19°C 66°F | 1 mm 0.1 in | — | 28 |
| June | 34°C 94°F | 21°C 69°F | 0 mm 0.0 in | — | 30 |
| July | 37°C 98°F | 24°C 75°F | 0 mm 0.0 in | — | 31 |
| August | 36°C 96°F | 24°C 75°F | 0 mm 0.0 in | — | 31 |
| September | 33°C 91°F | 22°C 71°F | 0 mm 0.0 in | — | 30 |
| October | 30°C 87°F | 19°C 66°F | 0 mm 0.0 in | — | 31 |
| November | 27°C 81°F | 16°C 61°F | 1 mm 0.0 in | — | 24 |
| December | 22°C 71°F | 11°C 53°F | 2 mm 0.1 in | — | 25 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 21 | 0 |
| February | 15 | 0 |
| March | 22 | 0 |
| April | 21 | 0 |
| May | 28 | 0 |
| June | 30 | 0 |
| July | 31 | 0 |
| August | 31 | 0 |
| September | 30 | 0 |
| October | 31 | 0 |
| November | 24 | 0 |
| December | 25 | 0 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 14°C 57°F |
| February | 14°C 56°F |
| March | 16°C 61°F |
| April | 19°C 66°F |
| May | 22°C 72°F |
| June | 24°C 75°F |
| July | 27°C 81°F |
| August | 27°C 80°F |
| September | 25°C 77°F |
| October | 22°C 72°F |
| November | 20°C 69°F |
| December | 15°C 60°F |