Arona, Canary Islands Climate
Spain
Pop. 78,614 Elev. 632 m / 2,074 ft
TZ: Atlantic/Canary (UTC+1) ·
Temperatures in Arona remain mild year-round, from 61°F (16°C) in March to 77°F (25°C) in August. Precipitation occurs on roughly 6 days per year (9.3 in / 237 mm total). With 308 sunny days per year, it ranks among the sunniest places to live. Ocean water temperatures reach 74°F (23°C) in summer.
| Temperature | 25°C (77°F) high | 16°C (61°F) low |
| Feels like | 16°C (61°F) low | |
| Rain | 6 days | 237 mm (9.3 in) /yr |
| Sky | 308 sunny | 3 stormy |
| Wind | 1.8 m/s (3.9 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Arona? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Jan, Feb, May, Jun, Jul, Aug, Sep, Oct
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
24
Jan 17
Feb 26
Mar 20
Apr 23
May 16
Jun 8
Jul 9
Aug 15
Sep 37
Oct 28
Nov 29
Dec Humidity (%)
75
Jan 76
Feb 75
Mar 77
Apr 80
May 81
Jun 78
Jul 78
Aug 76
Sep 85
Oct 76
Nov 73
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 13 km Tenerife Sur Airport (TFS)
Ski resort 919 km Oukaimden ski resort
National park 21 km Parque Nacional del Teide
Mountain peak
(1,563 m) 6 km Montaña de los Lirios
Hospital 0 km Centro de Salud Arona
Hiking trail 2 km Roque del Conde
Interested in Arona?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 19°C 66°F | 17°C 63°F | 15 mm 0.6 in | — | 24 |
| February | 18°C 65°F | 17°C 63°F | 15 mm 0.6 in | — | 27 |
| March | 18°C 64°F | 16°C 61°F | 34 mm 1.3 in | — | 28 |
| April | 19°C 65°F | 17°C 63°F | 37 mm 1.4 in | — | 26 |
| May | 20°C 67°F | 18°C 65°F | 15 mm 0.6 in | — | 25 |
| June | 22°C 71°F | 20°C 68°F | 4 mm 0.1 in | — | 24 |
| July | 24°C 74°F | 22°C 71°F | 3 mm 0.1 in | — | 31 |
| August | 25°C 77°F | 23°C 73°F | 9 mm 0.4 in | — | 31 |
| September | 24°C 75°F | 23°C 73°F | 7 mm 0.3 in | — | 26 |
| October | 22°C 72°F | 21°C 70°F | 17 mm 0.7 in | — | 19 |
| November | 21°C 70°F | 20°C 68°F | 51 mm 2.0 in | — | 26 |
| December | 19°C 66°F | 17°C 63°F | 30 mm 1.2 in | — | 21 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 24 | 0 |
| February | 27 | 0 |
| March | 28 | 0 |
| April | 26 | 1 |
| May | 25 | 0 |
| June | 24 | 0 |
| July | 31 | 0 |
| August | 31 | 0 |
| September | 26 | 0 |
| October | 19 | 0 |
| November | 26 | 2 |
| December | 21 | 0 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Ocean Avg High |
|---|---|
| January | 20°C 68°F |
| February | 19°C 67°F |
| March | 19°C 66°F |
| April | 19°C 67°F |
| May | 20°C 69°F |
| June | 21°C 70°F |
| July | 23°C 73°F |
| August | 23°C 74°F |
| September | 23°C 74°F |
| October | 23°C 73°F |
| November | 23°C 73°F |
| December | 21°C 69°F |