Al Hasaheisa, Al Jazirah Climate
Sudan
Pop. 47,408 Elev. 401 m / 1,316 ft
TZ: Africa/Khartoum (UTC+2) ·
Al Hasaheisa stays hot throughout the year, with May highs averaging 109°F (43°C) and January lows of 67°F (19°C). Humidity pushes the summer feels-like temperature to around 116°F (47°C). Expect around 5 rainy days annually (4.4 in / 111 mm total). With 260 sunny days per year, it ranks among the sunniest places to live. Nearby lake water reaches 85°F (29°C) in summer.
| Temperature | 43°C (109°F) high | 19°C (67°F) low |
| Feels like | 46°C (116°F) high | 19°C (67°F) low |
| Rain | 5 days | 111 mm (4.4 in) /yr |
| Sky | 260 sunny | 3 stormy |
| Wind | 2.9 m/s (6.5 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Al Hasaheisa? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
8
Jan 14
Feb 2
Mar 16
Apr 16
May 22
Jun 58
Jul 67
Aug 51
Sep 32
Oct 13
Nov 20
Dec Humidity (%)
25
Jan 20
Feb 13
Mar 12
Apr 12
May 15
Jun 44
Jul 52
Aug 43
Sep 25
Oct 22
Nov 22
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 122 km Khartoum International Airport (KRT)
National park 335 km حظيرة الدندر
Mountain peak
(1,581 m) 428 km Chesciat Abo
Hospital 3 km مستشفي الحصاحيصا التعليمي
Interested in Al Hasaheisa?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 34°C 93°F | 19°C 67°F | 0 mm 0.0 in | — | 30 |
| February | 36°C 98°F | 22°C 71°F | 0 mm 0.0 in | — | 24 |
| March | 38°C 101°F | 23°C 73°F | 0 mm 0.0 in | — | 31 |
| April | 42°C 108°F | 28°C 82°F | 1 mm 0.0 in | — | 27 |
| May | 43°C 109°F | 29°C 84°F | 2 mm 0.1 in | — | 28 |
| June | 42°C 108°F | 29°C 84°F | 0 mm 0.0 in | — | 23 |
| July | 38°C 100°F | 27°C 81°F | 23 mm 0.9 in | — | 6 |
| August | 36°C 96°F | 26°C 78°F | 63 mm 2.5 in | — | 4 |
| September | 39°C 101°F | 27°C 81°F | 18 mm 0.7 in | — | 11 |
| October | 39°C 103°F | 27°C 81°F | 5 mm 0.2 in | — | 20 |
| November | 38°C 101°F | 25°C 77°F | 0 mm 0.0 in | — | 29 |
| December | 34°C 94°F | 20°C 68°F | 0 mm 0.0 in | — | 27 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 30 | 0 |
| February | 24 | 0 |
| March | 31 | 0 |
| April | 27 | 0 |
| May | 28 | 0 |
| June | 23 | 0 |
| July | 6 | 1 |
| August | 4 | 2 |
| September | 11 | 0 |
| October | 20 | 0 |
| November | 29 | 0 |
| December | 27 | 0 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 19°C 66°F |
| February | 19°C 66°F |
| March | 20°C 68°F |
| April | 23°C 74°F |
| May | 26°C 79°F |
| June | 27°C 81°F |
| July | 28°C 82°F |
| August | 28°C 82°F |
| September | 29°C 85°F |
| October | 28°C 83°F |
| November | 23°C 74°F |
| December | 21°C 70°F |