Abu an Numrus, Egypt Climate
Egypt
Pop. 86,601 Elev. 18 m / 59 ft
TZ: Africa/Cairo (UTC+2) ·
Dry and hot, Abu an Numrus sees July highs of 98°F (37°C) and mild February lows of 48°F (9°C). Humidity pushes the summer feels-like temperature to around 110°F (43°C). Expect around 0 rainy days annually (0.3 in / 8 mm total). With 309 sunny days per year, it ranks among the sunniest places to live. Nearby lake water reaches 81°F (27°C) in summer.
| Temperature | 37°C (98°F) high | 9°C (48°F) low |
| Feels like | 43°C (110°F) high | 8°C (46°F) low |
| Rain | 0 days | 8 mm (0.3 in) /yr |
| Sky | 309 sunny | 0 stormy |
| Wind | 2.1 m/s (4.6 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Abu an Numrus? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Jan, Apr, Oct
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
41
Jan 41
Feb 27
Mar 25
Apr 18
May 4
Jun 3
Jul 4
Aug 6
Sep 4
Oct 27
Nov 25
Dec Humidity (%)
60
Jan 56
Feb 48
Mar 43
Apr 39
May 48
Jun 47
Jul 51
Aug 54
Sep 53
Oct 57
Nov 56
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 26 km Cairo International Airport (CAI)
Ski resort 619 km Zaarour Club
National park 13 km
Mountain peak
(1,600 m) 274 km جبل سرابيل
Hospital 2 km مستشفى شبرامنت المركزي
Hiking trail 307 km Hiking in Sinai
Interested in Abu an Numrus?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 21°C 70°F | 11°C 51°F | 1 mm 0.0 in | — | 21 |
| February | 19°C 66°F | 9°C 48°F | 1 mm 0.0 in | — | 15 |
| March | 26°C 78°F | 13°C 56°F | 2 mm 0.1 in | — | 22 |
| April | 28°C 83°F | 15°C 60°F | 1 mm 0.0 in | — | 21 |
| May | 32°C 90°F | 19°C 66°F | 1 mm 0.1 in | — | 28 |
| June | 34°C 94°F | 21°C 69°F | 0 mm 0.0 in | — | 30 |
| July | 37°C 98°F | 24°C 75°F | 0 mm 0.0 in | — | 31 |
| August | 36°C 96°F | 24°C 75°F | 0 mm 0.0 in | — | 31 |
| September | 33°C 91°F | 22°C 71°F | 0 mm 0.0 in | — | 30 |
| October | 30°C 87°F | 19°C 66°F | 0 mm 0.0 in | — | 31 |
| November | 27°C 81°F | 16°C 61°F | 1 mm 0.0 in | — | 24 |
| December | 22°C 71°F | 11°C 53°F | 2 mm 0.1 in | — | 25 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 21 | 0 |
| February | 15 | 0 |
| March | 22 | 0 |
| April | 21 | 0 |
| May | 28 | 0 |
| June | 30 | 0 |
| July | 31 | 0 |
| August | 31 | 0 |
| September | 30 | 0 |
| October | 31 | 0 |
| November | 24 | 0 |
| December | 25 | 0 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 14°C 57°F |
| February | 14°C 56°F |
| March | 16°C 61°F |
| April | 19°C 66°F |
| May | 22°C 72°F |
| June | 24°C 75°F |
| July | 27°C 81°F |
| August | 27°C 80°F |
| September | 25°C 77°F |
| October | 22°C 72°F |
| November | 20°C 69°F |
| December | 15°C 60°F |