Abha, 'Asir Region Climate
Saudi Arabia
Pop. 210,886 Elev. 2,228 m / 7,310 ft
TZ: Asia/Riyadh (UTC+3) ·
Dry and hot, Abha sees June highs of 90°F (32°C) and mild December lows of 53°F (12°C). Expect around 31 rainy days annually (21.0 in / 534 mm total). The city averages 264 sunny days per year and around 31 thunderstorm days. Nearby lake water reaches 88°F (31°C) in summer.
| Temperature | 32°C (90°F) high | 12°C (53°F) low |
| Feels like | 29°C (84°F) high | 12°C (53°F) low |
| Rain | 31 days | 534 mm (21.0 in) /yr |
| Sky | 264 sunny | 31 stormy |
| Wind | 0.8 m/s (1.8 mph) avg |
Looking for a place with a climate like Abha? Explore and filter 150,000+ cities worldwide.
Explore on the MapMonthly Climate Chart
Best months to visit: Jan, Feb, Mar, Apr, May, Oct, Nov, Dec
Sky & Air by Month
Cloud cover (%)
20
Jan 20
Feb 18
Mar 21
Apr 27
May 32
Jun 46
Jul 61
Aug 37
Sep 18
Oct 13
Nov 22
Dec Humidity (%)
56
Jan 45
Feb 49
Mar 37
Apr 31
May 26
Jun 25
Jul 51
Aug 39
Sep 28
Oct 35
Nov 57
Dec Weather Days by Month
Water Temperatures
Cities with Similar Climate
Find similar cities on the map →Nearby Cities
Nearby
Commercial airport 16 km Abha International Airport (AHB)
Ski resort 1,649 km پیست اسکی تربیت بدنی فارس
National park 56 km هيجة رملان
Mountain peak
(2,985 m) 16 km جبل السوده
Hospital 0 km مستشفى ابها الخاص
Interested in Abha?
Hotels
Flights
Real Estate
Insurance
Connectivity
Monthly Weather Data
↑ See chart| Month | Avg High | Avg Low | Rainfall | Snowfall | Sunny Days |
|---|---|---|---|---|---|
| January | 21°C 70°F | 12°C 53°F | 6 mm 0.3 in | — | 28 |
| February | 23°C 73°F | 15°C 59°F | 4 mm 0.1 in | — | 22 |
| March | 24°C 75°F | 16°C 61°F | 39 mm 1.6 in | — | 30 |
| April | 28°C 82°F | 19°C 65°F | 14 mm 0.6 in | — | 27 |
| May | 30°C 86°F | 21°C 70°F | 50 mm 2.0 in | — | 26 |
| June | 32°C 90°F | 22°C 72°F | 12 mm 0.5 in | — | 18 |
| July | 31°C 88°F | 23°C 74°F | 12 mm 0.5 in | — | 11 |
| August | 28°C 83°F | 21°C 69°F | 223 mm 8.8 in | — | 5 |
| September | 29°C 83°F | 20°C 67°F | 129 mm 5.1 in | — | 16 |
| October | 26°C 79°F | 15°C 60°F | 19 mm 0.7 in | — | 25 |
| November | 23°C 74°F | 13°C 55°F | 16 mm 0.6 in | — | 30 |
| December | 21°C 69°F | 12°C 53°F | 10 mm 0.4 in | — | 26 |
Weather Days by Month
↑ See chart| Month | Sunny Days | Storm Days |
|---|---|---|
| January | 28 | 0 |
| February | 22 | 0 |
| March | 30 | 1 |
| April | 27 | 0 |
| May | 26 | 3 |
| June | 18 | 0 |
| July | 11 | 0 |
| August | 5 | 18 |
| September | 16 | 8 |
| October | 25 | 1 |
| November | 30 | 0 |
| December | 26 | 0 |
Water Temperatures Data
↑ See chart| Month | Lake Avg High |
|---|---|
| January | 26°C 79°F |
| February | 26°C 79°F |
| March | 27°C 81°F |
| April | 29°C 84°F |
| May | 31°C 87°F |
| June | 31°C 88°F |
| July | 29°C 84°F |
| August | 30°C 87°F |
| September | 31°C 88°F |
| October | 30°C 86°F |
| November | 28°C 82°F |
| December | 26°C 79°F |